Ostatnie koszenie trawy w tym roku? Ekspert radzi… nie przegap tej daty. Jak wyczuć ten moment?

Koszenie trawy to czynność, którą jedni uwielbiają a drudzy nienawidzą. Dla jednych jest to sposób na relaks – na przykład po pracy, albo w weekend. Inni z kolei na widok szybko rosnącej trawy czują wściekłość. Dlatego, że znowu będzie trzeba wyciągnąć kosiarkę i poświęcić na koszenie cenny czas. Nie ma wątpliwości co do tego, że zbliża się koniec okresu, w którym trzeba kosić trawę. Kiedy dokładnie będziemy kosili po raz ostatni?

Ostatnie koszenie trawy w tym roku? Ekspert radzi… nie przegap tej daty. Jak wyczuć ten moment?
Podaj dalej

Kiedy ostatnie koszenie trawy w tym roku?

Odpowiednie koszenie trawy przez zimą jest niezwykle istotne. Po pierwsze, trzeba znać odpowiedni termin, kiedy należy to zrobić. Następnie, niezwykle istotny jest sposób, w jaki to zrobimy. To wszystko ma kluczowe znaczenie. Wszystko to następnie przełoży się na fakt, jak nasza trawa poradzi sobie zimą w trakcie mrozów i padającego śniegu oraz w jakim tempie i stylu odrośnie wiosną. Dobre zachowanie teraz, jesienią, oszczędzi nam pracy wiosną. Nasz trawnik od razu będzie „gotowy” i świeży.

koszenie trawa trawnik kosić ekolodzy
fot. pixabay

Po raz ostatni w roku trawę kosimy przed pierwszymi przymrozkami, a po zakończeniu okresu wegetacyjnego, czyli wtedy, kiedy trawa przestanie już rosnąć – czytamy na stronie „stiga.pl”. Natomiast tak naprawdę wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy i jakie jesienią panują temperatury. Jeśli jesień jest raczej zimna, to ostatnie koszenie wykonamy w okolicach połowy października. Natomiast jeśli jest ciepła i temperatury utrzymują się powyżej 10 stopni, ostatnie koszenie może nastąpić dopiero w listopadzie.

W jaki sposób należy wykosić trawnik przez zimą? Należy utrzymać wysokość trawnika na poziomie ok. 4-5 centymetrów. Jeśli trawa będzie niższa, może przemarznąć. Zaś z kolei jeśli będzie wyższa, to może zacząć gnić i będzie narażona na różnego rodzaju choroby. Wiosną będzie wolniej rosła i będzie trzeba poddać ją jakimś zabiegom. A więc utrzymanie trawy przed zimą na odpowiedniej wysokości –między 4 a 5 centymetrów – jest niezwykle istotne. Warto o tym pamiętać. Zresztą nie tylko o tym…

Co zrobić z trawnikiem?

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby na trawniku nic nie pozostało. Mowa tutaj o skoszonej trawie, ale też jakichś liściach, czy gałęziach. Wszystko to późną jesienią oraz zimą będzie gniło, do czego nie powinniśmy dopuścić. To stosunkowo proste zasady, których należy się trzymać. Nie tylko sprawimy, że nasz trawnik będzie ładnie wyglądał jesienią, ale też dzięki takim zabiegom wiosną będzie świeży, zdrowy i trawa od razu będzie rosła tak, jak należy. Bez konieczności dodatkowych inwestycji na jakieś zabiegi.

Podsumowując, ostatnie koszenie trawy w tym roku nastąpi między połową października, a początkiem listopada. W momencie, w którym temperatury regularnie będą utrzymywać się poniżej 10 stopni Celsjusza, a trawa nie będzie już rosła. Trawę kosimy na wysokość ok 4-5 centymetrów. Ani krócej, ani dłużej, ponieważ nie przyniesie jej to niczego dobrego. Wreszcie, po ostatnim koszeniu usuwamy z trawnika całą zaległą trawę, liście, czy zalegające gałęzie, tak, aby nic na niej nie gniło.

Warto skorzystać z tych porad…

Warto postąpić zgodnie z tymi zasadami zarówno jeśli lubisz zajmować się swoim trawnikiem, jak i wtedy, jeśli tego nienawidzisz. W pierwszej sytuacji robiąc wszystko tak, jak należy, będziesz czuł poczucie dobrze wykonanej pracy i pewność, że na wiosnę twój trawnik pięknie odżyje. Natomiast w drugiej sytuacji… też warto to zrobić. Dlatego, że odpowiednie wykonanie takich zabiegów jesienią sprawi, że wiosną będziemy mieli mniej pracy.

Przeczytaj również