Czy podczas burzy należy odłączyć sprzęt elektroniczny od prądu? Wyjaśniamy fakty i mity na ten temat…

Ostatnio mamy w naszym kraju taki okres, że coraz częściej pojawiają się burze. Należy tutaj zaznaczyć, że trwa właśnie sezon burzowy, natomiast najbardziej nasila się on w okolicach sierpnia. Więc można spodziewać się tego, że z każdym tygodniem będzie tych burz coraz więcej i będą się one nasilać. Czy podczas takiego zjawiska należy odłączyć sprzęt elektroniczny od prądu? Czy to tylko mit?

Czy podczas burzy należy odłączyć sprzęt elektroniczny od prądu? Wyjaśniamy fakty i mity na ten temat…
Podaj dalej

Odłączać sprzęt, czy to niepotrzebne?

Sezon burzowy trwa w Polsce zazwyczaj od maja do sierpnia. Oczywiście nie oznacza to, że w inne miesiące nie uświadczymy burzy w naszym kraju. Oczywiście, że takie burze mogą się przytrafić w każdym miesiącu i o każdej porze roku. Natomiast właśnie od maja do sierpnia trwa okres, w którym to zjawisko występuje najczęściej. Należy zawsze o tym pamiętać, że burza to zjawisko nie tylko piękne i niezwykle widowiskowe, ale również bardzo, a czasami wręcz śmiertelnie niebezpieczne.

burza sprzęt wyładowanie elektronika
fot. pixabay

Burza to zjawisko niebezpieczne i należy to podkreślić. Potrafi być ona niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dosadnie świadczy o tym chociażby to, co wydarzyło się 22 sierpnia 2019 roku w Tatrach. W wyniku wyładowań atmosferycznych 5 osób zginęło, a 157 zostało rannych. Taki bilans z całą pewnością działa na wyobraźnię. Tak samo jak burza może być niebezpieczna dla naszego zdrowia, tak może być niebezpieczna również dla naszego sprzętu elektronicznego.

Wiele osób wyłącza sprzęt elektroniczny z prądu na czas burzy. Po prostu – wyjmuje wtyczkę z gniazdka i odłącza sprzęt od sieci elektrycznej. Czy to potrzebne, czy to tylko jakiś mit, który od lat krąży, ale niczego nie zmienia? Oczywiście, że… jest to konieczne! Tylko wykonując taką czynność możemy mieć pewność, że nasz sprzęt nie ulegnie zniszczeniu i nie dojdzie do przepięcia sieci – czytamy na portalu „komputerswiat.pl” a wszystkie pozostałe źródła potwierdzają te słowa.

Co jeszcze warto wykonać?

A zatem jedno już ustaliliśmy. Jeśli chcesz mieć pewność odnośnie tego, że twój sprzęt podczas burzy będzie bezpieczny, musisz wyjąć wtyczkę z gniazdka. Po prostu – musisz odłączyć go od sieci. Eksperci zalecają, aby w trakcie burzy nie jeździć na rowerze, ani nie pływać. Można za to… burzę przeczekać w samochodzie. Jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na przetrwanie gwałtownej burzy. Konstrukcja samochodu działa w tym przypadku jak klatka Faradaya, dzięki czemu nawet kiedy piorun uderzy w samochód, osobom w wewnątrz nic się nie stanie.

burza sprzęt wyładowanie elektronika
fot. pixabay

„Komputerswiat.pl” obala też automatycznie pewne mity. Na przykład taki, że telefony, albo metal, przyciągają pioruny. To oczywiście bzdura i elementy te nie mają większego wpływu na to, czy jesteś zagrożony bardziej, czy mniej. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby w trakcie burzy zawsze zachować spokój i postarać się o to, aby zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa. Jak już wspominałem, najbezpieczniejszym sposobem na przetrwanie może być przeczekanie burzy w samochodzie.

Jak unikać zagrożenia?

Należy pamiętać o tym, że burza na nizinach nie niesie za sobą aż tak dużego zagrożenia, jak w górach… Ludzie często nie mają świadomości tego, co może się wydarzyć w takiej sytuacji. Góry w takiej sytuacji mogą stać się śmiertelną pułapką. Dlatego w momencie, kiedy istnieje jakiekolwiek zagrożenie i gdzieś w oddali słychać wyładowania, powinniśmy jak najszybciej zejść jak najniżej. Warto o tym pamiętać – to może uratować komuś życie.

Przeczytaj również