Technologia NFT zrewolucjonizuje motoryzację? Fałszerstwa odejdą do przeszłości!

Od wielu lat w motoryzacji pojawiają się nowoczesne rozwiązania technologiczne, które sprawiają, że jesteśmy świadkami zauważalnej zmiany. Prawdopodobnie NFT może być następnym krokiem do ograniczenia fałszerstw i manipulacji w motoryzacji.

Technologia NFT zrewolucjonizuje motoryzację? Fałszerstwa odejdą do przeszłości!
Podaj dalej

Czasy, w których funkcjonowały papierowe książki serwisowe, gdzie diagnosta wspólnie z mechanikiem uzupełniali historię badań technicznych i wykonywanych napraw odeszły do lamusa. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka od rosnącej fali fałszerstw po względy ekologiczne – mniejsze zużycie papieru i innych półproduktów. Teraz kluczem do sukcesu jest cyfryzacja informacji zapisana przede wszystkim w kluczykach.

Komputer prawdę Ci powie, jeśli serwisujesz w ASO!

Aktualnie najłatwiej jest sprawdzić całą historię serwisową pojazdu w ASO. Zadanie ułatwia popularność leasingów, które w pewien sposób obligują użytkowników do regularnego serwisowania samochodu u oficjalnych sieci serwisowych konkretnego producenta. Dzięki temu widać, jak na dłoni, jakie naprawy, interwały olejowe i inne drobiazgi przez cały okres obsługi są związane z konkretnym modelem. Chociaż pewnego rodzaju manipulacje na tym poziomie są nadal możliwe, to raczej dobre imię marki ogranicza je do minimum.

samochód z silnikiem diesla

CEPiK oraz informacje z kluczka?

Po czasie gwarancji, gdy książka serwisowa ma jedynie formę elektroniczną, źródłem informacji o stanie technicznym pojazdu stają się faktury za wykonywane naprawy. Dodatkowo baza danych zgromadzona w CEPiK-u, gdzie diagnosta jest zobowiązany wpisywać aktualny stan licznika podczas każdego badania technicznego pojazdu. Do tego dochodzą również kontrole policji, podczas których funkcjonariusz może spisać obecny stan licznika.

Cyfrowy kluczyk od Google w Android 12

Część samochodów zapisuje też sporo informacji w kluczykach. To one powoli stają się mobilnymi centrami informacji o historii konkretnego auta. Jednak, jak wiadomo każde urządzenie, można odpowiednio zmanipulować, tak aby dane w nim prezentowane były na korzyść właściciela czterech kółek.

Technologia NFT zaproponowana przez Alfę Romeo

Przy okazji prezentacji modelu Tonale włoski producent poinformował, że wykorzysta NFT, technologię na podstawie blockchain do zapisywania całej historii serwisowej modelu. W ten sposób każdy egzemplarz będzie miał w pełni oryginalną przeszłość ze wszystkimi informacjami. Taki zabieg ma zredukować do zera wszelkie fałszerstwa. Dzięki temu może wzrosnąć również wartość pojazdu w przyszłości, ponieważ wiarygodna przeszłość korzystnie wpływa na cenę przy sprzedaży.

 

 

Przeczytaj również