Sztuczna inteligencja zmieni motoryzację i podróże

Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML) w branży motoryzacyjnej otwierają nowe horyzonty możliwości dla kierowców, pasażerów, a także producentów pojazdów. ChatGPT, będąc jednym z czołowych narzędzi w tej dziedzinie, ma potencjał do zrewolucjonizowania motoryzacji w nadchodzących latach.

Sztuczna inteligencja zmieni motoryzację i podróże
Podaj dalej

Wydaje się, że uczenie maszynowe, a także różne formy sztucznej inteligencji zostaną z nami na długi czas. Choć istnieje spora grupa osób, które są przeciwnikami takich rozwiązań, wiele wskazuje na to, że musimy je zaakceptować. Dzisiaj w dużym skrócie przedstawiamy nasze przewidywania związane z tym, jak coraz więcej narzędzi wykorzystujących AI zmieni rynek motoryzacyjny i podróże.

Jak Chat GPT i sztuczna inteligencja mogą pomóc w podróży

Kontakt ze sztuczną inteligencją w tym z najpopularniejszym produktem oferującym taką usługę jest zaskakujący. Już teraz przy wykorzystaniu dostępnych wtyczek możemy zaplanować podróż. Między innymi wybrać loty, porównać ceny, czy stworzyć plan wycieczki do danego miejsca. Naturalnym krokiem wydaje się przeniesienie tych doświadczeń do motoryzacji, ponieważ klienci nowych aut potrzebują przełomowych rozwiązań.

google maps mapy
fot. pixabay

Jednym z nich jest obecna w marketingu możliwość personalizacji doświadczeń. Jako klienci możemy być traktowani indywidualnie na podstawie naszych własnych preferencji. Na taką obsługę już w przyszłości będziemy mogli liczyć z ChatGPT. Spersonalizowane rekomendacje, takie jak optymalne trasy, muzyka, czy ustawienia klimatyzacji, zwiększając komfort jazdy. To tylko początek zmian.

Jak włączyć asystent głosowy w aucie?

Współcześnie asystenci głosowi w autach pozostawiają sporo do życzenia. Po pierwsze zastanawiamy się, jak włączyć asystenta głosowego w aucie. Po drugie oczekiwane odpowiedzi bywają irracjonalne i na koniec po trzecie takie rozwiązania działają obecnie najlepiej w autach klasy premium. W niedalekiej przyszłości asystent głosowy powinien być łatwiej dostępny w samochodach niższego segmentu. Zaawansowane funkcje asystentów głosowych oparte na AI, takie jak ChatGPT, mogą umożliwić kierowcom i pasażerom kontrolowanie funkcji pojazdu, np. nawigacji czy systemu multimedialnego, bez odrywania uwagi od drogi.

Sztuczna inteligencja przewidzi zagrożenia

Dzisiaj między innymi Unia Europejska wymusza na producentach samochodów stosowanie obowiązkowych systemów bezpieczeństwa. W ten sposób ma spadać ilość osób, które odnoszą obrażenia lub giną w wypadkach drogowych. Przy obecnym rozwoju technologii, oczywiste wydaje się, że sztuczna inteligencja może nauczyć się przewidywać zagrożenia na drodze. AI może analizować dane z czujników pojazdu i środowiska w czasie rzeczywistym, przewidując potencjalne niebezpieczeństwa i zwiększając bezpieczeństwo jazdy.

wypadek wypadki samochód umiejętności potrafisz
fot. freepik

Przyszłość motoryzacji z AI i ML

W nadchodzących latach, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe będą miały coraz większy wpływ na motoryzację. Możemy spodziewać się, że pojazdy staną się coraz bardziej autonomiczne, bezpieczne i zindywidualizowane pod kątem potrzeb użytkowników. Innowacje te przyniosą korzyści nie tylko pod względem wygody i bezpieczeństwa, ale także pod kątem ekologii, poprzez optymalizację zużycia paliwa i zmniejszenie emisji.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe mają potencjał do całkowitego przekształcenia branży motoryzacyjnej. Od personalizacji doświadczeń kierowców i pasażerów, przez zwiększenie bezpieczeństwa, po optymalizację procesów produkcyjnych i rozwój pojazdów autonomicznych – możliwości są niemal nieograniczone. Motoryzacja wkracza w nową erę, a ChatGPT i podobne technologie są na czele tej transformacji.

Przeczytaj również