Od listopada zmiany w dowodach osobistych - łatwiej, szybciej i cyfrowo! Zyska wielu Polaków

Dowód osobisty jest jednym z podstawowych dokumentów dorosłego człowieka. Posiadanie tego atrybutu w portfelu lub obecnie w aplikacji mObywatel, jest swego rodzaju przełomem w życiu. W Polsce złożenie wniosku o wyrobienie nowego egzemplarza lub duplikatu dowodu jest relatywnie łatwe. Jednak nie wszędzie można wizytę w urzędzie miło wspominać.

Od listopada zmiany w dowodach osobistych – łatwiej, szybciej i cyfrowo! Zyska wielu Polaków
Podaj dalej

W Polsce krąży negatywna opinia o urzędnikach i procedurach, jakie panują w kraju. Jednak trzeba mieć świadomość, że standardy wypracowane nad Wisłą, mają określoną jakość i są dosyć dobrze dostosowane do możliwości urzędów i potrzeb ich klientów. Wiele wniosków można pobrać bezpośrednio z internetu, złożyć elektronicznie, a decyzja w naszej sprawie przychodzi w formie maila, SMS-a lub w ramach Profilu Zaufanego.

Niemiecki porządek? Tylko na papierze

Republika Federalna Niemiec od wielu lat jest uznawana za państwo dobrze zorganizowane, gdzie możliwie najwięcej rzeczy działa z dużą precyzją. Prawda jest też taka, że istnieją obszary, gdzie poziom zaawansowania technologicznego jest dużo mniejszy, wiele procedur jest skomplikowanych i ludzie mogą czuć się zagubieni. Takie wrażenie, można odnieść przy składaniu wniosku o dowód osobisty u naszych zachodnich sąsiadów. Jednak w najbliższym czasie wiele rzeczy ma się zmienić.

 

Szykują się zmiany w dowodach osobistych

Już niebawem w Niemczech ma zniknąć spora część papierkowej roboty. Od listopada 2023 roku składanie wniosków o dowód osobisty czy paszport przeniesie nas o krok bliżej ery cyfrowej.

W Niemczech dowód online wymaga kodu PIN. Po złożeniu wniosku, w ciągu dwóch tygodni poczta dostarczy list z tym tajemniczym kodem. Dotychczas podczas odbioru dowodu musieliśmy potwierdzić podpisem, że taką korespondencję otrzymaliśmy. Ale od 1 listopada – rewolucja! Wystarczy, że wyrazimy zgodę na otrzymanie kodu, a podpis? Zostanie on zepchnięty do lamusa historii. Co więcej, to otwiera drzwi do odbierania naszych dokumentów z futurystycznych automatów, a wizyty w urzędzie? Te stają się przeszłością.

id dowod osobisty

Ale to dopiero początek! Do maja 2025 roku planowane są jeszcze bardziej ekscytujące zmiany. Za niewielką opłatą dokumenty tożsamości wylądują prosto pod drzwi, eliminując potrzebę umawiania wizyt. Ostatecznie, od maja 2025, dokumenty będą mieć tylko cyfrowe zdjęcia biometryczne, wykonywane w specjalnych punktach.

Takie informacje mogą okazać się przydatne dla Polaków mieszkających w Niemczech, którzy używają tamtejszego dowodu osobistego. Jak te założenia sprawdzą się w praktyce? Dowiemy się już od listopada.

źródło: www.chip.de

Przeczytaj również