Jak ochronić smartfona przed wirusami? Zwróć na to uwagę

Smartfon jest częścią naszego życia. Jednak czy wiemy, jak chronić go przed wirusami? Istnieje kilka sprawdzonych praktyk, które pomagają minimalizować to ryzyko.

Jak ochronić smartfona przed wirusami? Zwróć na to uwagę
Podaj dalej

W dzisiejszym świecie, gdzie nasze smartfony są centralnym punktem naszego cyfrowego życia. Zapewnienie im bezpieczeństwa stało się kluczowe. Od bankowości po media społecznościowe, przechowujemy na nich ogromne ilości osobistych informacji. Oto kompleksowy przewodnik, jak zabezpieczyć swój smartfon przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami cyfrowymi.

Regularne aktualizacje oprogramowania

Aktualizacje systemu operacyjnego i aplikacji nie są po to, by dodać nowe emoji. Są kluczowym elementem zabezpieczeń, zapewniającym ochronę przed najnowszymi zagrożeniami. Producenci i deweloperzy regularnie wypuszczają poprawki bezpieczeństwa, które chronią przed nowymi wirusami i exploitami. Zawsze aktualizujmy swoje urządzenie i aplikacje do najnowszych wersji.

Jak chronić smartfona przed wirusami? Korzystaj z bezpiecznej sieci

Publiczne sieci Wi-Fi mogą być wygodne, ale są także łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Korzystanie z niezabezpieczonych sieci, naraża nas na ryzyko przechwycenia danych. Zawsze wybierajmy sieci zabezpieczone hasłem. Dodatkowo jeśli jest to możliwe, korzystajmy z VPN, aby zaszyfrować swoje połączenie. Pomocne są również oprogramowanie antywirusowe, które instalujemy na komputerach. Wtedy podczas połączenia ze smartfonem minimalizujemy ryzyko przeniesienia złośliwego oprogramowania na swój telefon.

Czy banki wysyłają linki?

Nie otwieraj wiadomości e-mail ani MMS-ów od nieznanych źródeł. Złośliwe oprogramowanie jest często rozpowszechniane poprzez podejrzane załączniki lub linki. Korespondencja mailowa z bankiem lub kurierem może być pretekstem do wyłudzenia danych osobowych. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest zadzwonić na infolinię. W ten sposób możemy przekonać się, czy faktycznie dana oferta lub usługa jest realizowana przez konkretną firmę.

fot.: pixabay

Jak zabezpieczyć swój telefon przed wirusami? Używaj silnych haseł

Unikaj prostych kombinacji, które łatwo zgadnąć, takich jak daty urodzenia czy imiona. Skorzystaj z generatorów haseł, aby utworzyć skomplikowane kombinacje liter, cyfr i symboli. Choć nie ma to bezpośredniego związku z klasycznym zawirusowaniem urządzenia, to podnosi poziom bezpieczeństwa. Chroni nasze dane wrażliwe przed dostępem osób trzecich.

Pobieraj aplikacje z zaufanych źródeł

Sklepy z aplikacjami takie jak Google Play czy App Store oferują poziom bezpieczeństwa przez weryfikację aplikacji przed ich udostępnieniem. Instalowanie aplikacji z nieoficjalnych źródeł znacząco zwiększa ryzyko infekcji. Co prawda w ostatnim czasie Unia Europejska wręcz wymaga od Apple, aby dostosował się do unijnych przepisów o większej konkurencyjności. Przez co musi on zmienić poziom zabezpieczeń. O tym więcej możemy dowiedzieć się tutaj. Jednak niekoniecznie musimy stosować się do postanowień zaproponowanych przez unię.

Niezabezpieczone strony źródłem problemu

Strony oferujące darmowe pliki do pobrania czy Torrenty są często zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem. Używanie oprogramowania antywirusowego i unikanie podejrzanych witryn, może skutecznie chronić nasze urządzenie. Warto zwracać uwagę na to, co sygnalizuje nam wyszukiwarka. Bardzo często Chrome, Opera, Firefox lub Safari informują, że strona internetowa, na którą chcemy wejść, ma podejrzaną opinię. I nie jest ona dla nas potencjalnie bezpiecznym miejscem.

Google logowanie smartfon
Google logowanie smartfon fot. pixabay

Kopia zapasowa, jako element bezpieczeństwa

Regularne tworzenie kopii zapasowych danych daje nam pewność, że w przypadku ataku, nie stracimy swoich zdjęć, kontaktów czy dokumentów. Używajmy wbudowanych narzędzi w swoim smartfonie lub zewnętrznych usług chmurowych. Pomagają one tworzyć kopie zapasowe. Przez co w przypadku konieczności powrotu do ustawień fabrycznych przy regularnym wykonywaniu backupu, tracimy tylko niewielką porcję danych. Ochrona smartfona przed wirusami to proces wymagający regularnej uwagi i przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy o aktualizacjach, korzystaniu z bezpiecznych sieci, unikaniu nieznanych linków i źródeł.

Przeczytaj również