Facebook zmienia podejście do wideo. Tego potrzebujemy

Świat zmienia się na naszych oczach pod wieloma względami. Z jednej strony trendy tworzą tacy giganci, jak Facebook. Z drugiej strony zmiany wymuszają sami użytkownicy. Meta chce utrzymać uwagę swoich klientów, dlatego wprowadza coś, czego cyfrowy świat potrzebuje.

Facebook zmienia podejście do wideo. Tego potrzebujemy
Podaj dalej

Dzisiaj jednym z najcenniejszych zasobów jest nasza uwaga. Dlatego twórcy aplikacji robią wszystko, żeby zachęcić nas do długiego przebywania w ich produkcie. Bardzo dobrze radzą sobie z tym TikTok oraz Instagram. Krótkie formy wideo są mocno wciągające. Bardzo szybko można stracić rachubę czasu, gdy przeglądamy rekomendowane przez algorytm rolki. Podobną drogą chce iść Facebook.

Facebook na pełnym ekranie

Pierwszą i być może najbardziej zauważalną zmianą jest przejście wszystkich wideo do pełnoekranowego wyświetlania. Niezależnie od ich pierwotnej orientacji. Teraz, nawet materiały wideo zorientowane poziomo będą automatycznie odtwarzane w pionie, oferując użytkownikom możliwość obejrzenia treści na całym ekranie ich urządzeń. Dla wielu, ta zmiana będzie rewolucyjna, ponieważ zwiększa immersję i zaangażowanie w oglądane treści.

Inspiracja TikTokiem

Inspirując się popularnością aplikacji takich jak TikTok, Facebook wprowadza pasek przewijania u dołu ekranu. Umożliwia on szybkie przemieszczanie się po wideo. Dodatkowo, użytkownicy otrzymają możliwość skakania do przodu lub do tyłu o 10 sekund. Jest to funkcja dobrze znana z aplikacji streamingowych typu Netflix. To usprawnienie znacznie ułatwi nawigację po dłuższych treściach wideo i pozwoli na bardziej elastyczne korzystanie z platformy.

TikTok zyskuje na popularności

Facebookowi zależy na lepszych rekomendacjach

Meta obiecuje także „bardziej trafne rekomendacje wideo” różnej długości. Pojawią się zarówno na karcie wideo, jak i w kanałach aktualności użytkowników. To oznacza, że algorytmy będą lepiej dopasowywać treści do indywidualnych preferencji, zwiększając szanse na odkrycie nowych, interesujących wideo.

Więcej reels

Ostatnią, ale równie istotną zmianą jest zwiększenie liczby wyświetlanych rolek na Facebooku. W odpowiedzi na rosnącą popularność krótkich formatów wideo, platforma stawia na jeszcze większe ich promowanie. Jest to zgodne z ogólnym trendem w mediach społecznościowych.

Kiedy Facebook wprowadzi aktualizację?

Nowy odtwarzacz wideo jest już dostępny dla użytkowników Androida i iOS w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, a nowe funkcje będą wprowadzane w ciągu najbliższych tygodni. Globalne wdrożenie całej aktualizacji ma nastąpić w nadchodzących miesiącach. To oznacza, że użytkownicy Facebooka w Europie mogą oczekiwać tych zmian z pewnym opóźnieniem.

Zmiany wprowadzane przez Meta są odpowiedzią na dynamicznie rozwijający się świat mediów społecznościowych i ciągłą ewolucję sposobu, w jaki konsumujemy treści cyfrowe. Poprzez ulepszenie doświadczeń wideo na Facebooku, platforma dąży do utrzymania swojej pozycji jako kluczowego miejsca, w którym ludzie łączą się i dzielą treściami. Dla użytkowników oznacza to bogatsze, bardziej angażujące i dostosowane do ich preferencji doświadczenie wideo, które pozwoli im odkrywać, uczyć się i rozrywać w nowy, jeszcze bardziej immersyjny sposób.

Przeczytaj również