Dowód osobisty w smartfonie tylko dla wybranych - nie każdy może go mieć!

Cyfryzacja życia codziennego zmienia nasze przyzwyczajenia i oczekiwania. Aktualnie coraz więcej osób wszystkie najważniejsze dokumenty przechowuje w formie cyfrowej. Jednak dowód osobisty w smartfonie, przynajmniej na początku, jest tylko dla wybranych osób. Przeczytaj, kto boryka się z takimi problemami.

Dowód osobisty w smartfonie tylko dla wybranych – nie każdy może go mieć!
Podaj dalej

W Polsce narzekamy, że niektóre rozwiązania proponowane przez różne instytucje państwowe działają umiarkowanie dobrze. Aplikacja mObywatel ma na swoim koncie kilka wpadek, które poruszyły obywateli. Ostatecznie jednak posługiwanie się cyfrowymi odpowiednikami tradycyjnych dokumentów jest możliwe niemal dla każdego, kto tylko chce.

Portfel w domu

Już niebawem bez żadnych obaw zostawimy tradycyjny portfel w domu, ponieważ wszystkie potrzebne do życia codziennego dostępy, mamy w jednym urządzeniu. Smartfon oferuje teraz dostęp do całego świata, pozwala opłacać rachunki i daje możliwość przechowywania dokumentów w cyfrowym formacie. Na terenie Polski są one coraz częściej akceptowane na równi z fizycznym dowodem osobistym, zwłaszcza po ostatnich zmianach w przepisach.

wiecej pieniędzy dla Polaków
PIXABAY

Mobilny dowód osobisty, legitymacja szkolna, legitymacja z ZUS lub prawo jazdy w tym roku, dzięki podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy mają taką samą ważność w urzędach i w bankach. Jednak nie w każdym kraju można cieszyć się z takich swobód.

Dowód osobisty w smartfonie dla wybranych

Jak informuje portal chip.de, cyfrowy dowód osobisty, nazywany „Perso”, będzie dostępny na smartfonach od czwartego kwartału 2023 roku. Początkowo jednak tylko dla użytkowników Samsunga.

Modele Samsunga obsługujące Smart-eID w Niemczech:

  • Samsung Galaxy S20/+/Ultra
  • Samsung Galaxy S21/+/FE/Ultra
  • Samsung Galaxy S22/+/Ultra
  • Samsung Galaxy S23/+/Ultra
  • Samsung Galaxy A54
  • Prawdopodobnie: Samsung Galaxy A53

Nie jest jeszcze pewne, kiedy inne modele, takie jak iPhone od Apple, wprowadzą funkcję cyfrowego dowodu osobistego. Aby korzystać z tej funkcji online, konieczna jest specjalna aplikacja. Umożliwia ona bezpieczne połączenie między smartfonem z funkcją NFC a dostawcą eID. NFC (Near Field Communication) to technologia umożliwiająca bezstykową transmisję danych.

źródło: chip.de

Przeczytaj również