Bez tego nie zatankujesz samochodu! Czy tak będzie też w Polsce?!

Świat wokół nas ciągle się zmienia i jako ludzie powinniśmy dostosowywać się do tego, co nadchodzi. Być może już niedługo na większości polskich stacji bez karty płatniczej nie zatankujesz samochodu. Dowiedz się, na czym może polegać przyszłość!

Bez tego nie zatankujesz samochodu! Czy tak będzie też w Polsce?!
Podaj dalej

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce płatności kartą kredytową lub kartą płatniczą były powiewem nowości i szeroko rozumianego Zachodu. Dzisiaj jesteśmy jednym z liderów, jeśli chodzi o technologie odpowiedzialne za dokonywanie transakcji cyfrowych. Bardzo dobrym przykładem jest, chociażby płatność zbliżeniowa, czy funkcja BLIK. Co może być kolejnym krokiem?

Aplikacje do płacenia telefonem już są!

Jedna z kluczowych stacji paliw w Polsce między innymi z powodu pandemii koronawirusa wprowadziła możliwość płacenia telefonem komórkowym za paliwo. Wystarczy mieć na swoim smartfonie stosowną aplikację wraz z podpiętą do wirtualnego konta klienta kartą płatniczą. Jeśli na wspomnianej karcie znajduje się odpowiednia ilość pieniędzy, możemy zapłacić za tankowanie, a na maila i SMS-em przyjdzie nam faktura za usługę.

smartfon

Aktualnie jest to funkcja, która występuje w tak dużej ilości tylko u jednego podmiotu w Polsce. Obserwując ludzi, którzy tankują swoje auta, można zauważyć, że większość klientów preferuje jednak tradycyjną formę finalizacji zakupów – przy kasie wewnątrz budynku stacji.

Kasy samoobsługowe – coś, co lubimy?

Z drugiej strony coraz większą popularnością cieszą się kasy samoobsługowe. Oczywiście każde rozwiązanie ma swoją dobrą i złą stronę. Z punktu widzenia klienta, możemy szybciej zapłacić za drobne zakupy. Sklep może obsłużyć więcej klientów w tym samym czasie bez angażowania większej ilości personelu. Kasjerzy przestają być potrzebni, gdy sami możemy się nimi stać. Być może w procesach automatyzacji oraz cyfryzacji naszego życia codziennego, już niedługo bez karty kredytowej nie zapłacimy za paliwo.

sklepy niedziela
fot. pixabay

Przykład idzie z Zachodu!

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów pod kątem bankowości cyfrowej, jednak to inne kraje były pionierami w tworzeniu stacji paliw, gdzie za paliwo można zapłacić bezpośrednio przy dystrybutorze. Warto tutaj wspomnieć o Stanach Zjednoczonych, czy Szwecji, gdzie takie rozwiązania są bardzo popularne. Możemy spojrzeć dużo bliżej i w sąsiadujących z Polską Czechach znajdziemy stacje w 100% samoobsługowe! Od procesu tankowania, przez kupowanie przekąsek i napojów po wizytę w toalecie. Praktycznie wszystko odbywa się bez udziału pracowników stacji. Najprawdopodobniej taka rzeczywistość na polskich stacjach, jest tylko kwestią czasu.

28.09.2018 – Gdansk, Stacja paliw ORLEN. Paliwo, Gaz, Ropa, tankowanie. Stop CAFE jedzenie sklep Fot. Karol Makurat/REPORTER

Przeczytaj również