Zakaz Diesla to przy tym pikuś! W 2023 r. rozpocznie się prawdziwa rewolucja, o której nikt nie mówi

Wszystkim nam wydawało się, że największą rewolucją w branży motoryzacyjnej w najbliższych latach będzie wprowadzenie zakazu silników spalinowych. To jednak nie brak benzyny i silnika typu Diesel na drogach będzie najważniejszą zmianą w nadchodzącej dekadzie. 5G całkowicie zrewolucjonizuje pojęcie motoryzacji i samochodu. 

Zakaz Diesla to przy tym pikuś! W 2023 r. rozpocznie się prawdziwa rewolucja, o której nikt nie mówi
Podaj dalej

Zakaz silników typu Diesel? Przy tym to pikuś

5g-diesel-autonomiczne

100-krotnie szybsze połączenie sprawi, że samochód będzie bardziej bezpieczny, ekonomiczny i przyjemniejszy podczas samodzielnej jazdy. Takiego doświadczenia nie da ci żaden Diesel, a inżynierowie pracujący nad tą technologią są przekonani, że kierowcy będą zachwyceni. 

– Przyszli pasażerowie i kierowcy oczekują, że będą mogli usiąść i cieszyć się filmami, podcastami i grami online z przyjaciółmi – mówi Maria Sundvall, dyrektor generalny firmy Equinix. 

Już dzisiejsze połączenie z 4G bardzo zmieniło doświadczenie w samochodach benzynowych i typu Diesel, jakie znamy. Nawet teraz niektóre modele samochodów mogą aktualizować się online i oferować zaawansowane programy. Połączenie 5G jest jednak 100 razy szybsze od 4G i przewiduje się, że całkowicie zmieni postrzeganie samochodu. 

Autonomiczne samochody generują ogromne ilości danych, a dzięki 5G możliwe stanie się bezpieczne przetwarzanie danych i udostępnianie ich między samochodami. Po raz pierwszy będziesz mógł naprawdę usiąść wygodnie za kierownicą i cieszyć się filmem, lub grą wideo. A to dopiero początek. 

5G napisze nową historię

5g-diesel-autonomiczne-2

Equinix to jedno z największych na świecie centrum danych. Firma opublikowała raport o tym, jak 5G zmieni nasze samochody. Jedną z największych zmian będzie to, że pojazdy różnych marek zaczną komunikować się ze sobą. Ponadto, samochód będzie mógł nawiązać także kontakt z pieszymi i rowerzystami. 

Przepływ danych z samochodów również będzie ogromny. Uważa się, że każdy samochód generuje 1GB przepływu danych miesięcznie, co ma wzrosnąć do 1TB miesięcznie w 2025 roku. Samochody będą łączyć się z większą liczbą „rzeczy”, niezależnie czy będzie to pieszy, czy stacja benzynowa wzdłuż drogi. 

Maria Sundvall, Equinix: – Połączony samochód będzie przedłużeniem naszego domu wraz z naszymi urządzeniami smart. Przy wysokim poziomie autonomicznej jazdy, przyszli kierowcy będą mogli usiąść i cieszyć się treściami multimedialnymi podczas codziennych dojazdów do pracy. Dokładnie tak, jakby byli w domu.

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Wprowadzenie technologii 5G może też oznaczać koniec korków. Większość komunikacji autonomicznej obejmuje bezpośrednią wymianę między pojazdami. Dzięki temu samochody będą mogły lepiej zaplanować zmiany pasów, czy tworzenie luk, potrzebnych do płynnej jazdy. Wówczas systemy pojazdów będą mogły wspólnie określić optymalne zachowanie w celu zmniejszenia korków.

diesel czerwone swiatlo 

Szybciej i bezpieczniej

Kolejną świetną wiadomością jest to, że twój samochód będzie komunikował się z rowerzystami i pieszymi na trasie. Samochód będzie mógł również widzieć zakręty. 

– 5G będzie promować większą świadomość sytuacji, umożliwiając pojazdom, ludziom i infrastrukturze dzielenie się swoimi poglądami na temat środowiska w celu zwiększenia możliwości widzenia czujników samochodowych i ludzkiego oka. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji w odpowiednim czasie – mówi Maria Sundvall. 

Jednym z najbardziej zauważalnych efektów będzie to, że pozwoli to samochodom autonomicznym na wywarcie poważnego wpływu na otoczenie. Ale może minąć kilka lat, zanim 5G pojawi się w naszej sieci drogowej. Trudno jest dokładnie odpowiedzieć, kiedy to się całkowicie ustabilizuje. Ale niektórzy obserwatorzy uważają, że technologia pojawi się na rynku masowym około 2023 roku.

Przeczytaj również