Ten popularny w Polsce smartfon jest niebezpieczny dla zdrowia! Zostanie wycofany ze sprzedaży

Ten popularny w Polsce smartfon okazuje się być niebezpieczny dla zdrowia. Jest niezgodny z europejskimi przepisami dotyczącymi narażania człowieka na działanie fal elektromagnetycznych. Krajowa Agencja Częstotliwości wydała apel o zaprzestanie sprzedaży. Wszystko za sprawą przekroczonych limitów współczynnika absorpcji właściwej (SAR). Co to dokładnie oznacza? Wyjaśniamy. 

Ten popularny w Polsce smartfon jest niebezpieczny dla zdrowia! Zostanie wycofany ze sprzedaży
Podaj dalej

Ten smartfon jest niebezpieczny dla zdrowia

unia europejska telefon smartfon bateria wymiana
Freepik

Smartfon rzekomo nie jest zgodny z przepisami dotyczącymi narażania ludzi na działanie fal elektromagnetycznych. Agencja poprosiła o wstrzymanie sprzedaży telefonu we Francji ze względu na obawy związane z wysoką częstotliwością radiową. W następnych dniach niewykluczone jest wstrzymanie sprzedaży także w pozostałych krajach Unii Europejskiej, w tym Polsce. 

ANFR – Agencja Częstotliwości zarządza częstotliwościami radiowymi we Francji. W ramach monitorowania sprzętu radiowego ANFR okresowo testuje telefony, aby sprawdzić narażenie człowieka na fale elektromagnetyczne. 

ANFR twierdzi, że iPhone 12 nie jest obecnie zgodny z europejskimi przepisami dotyczącymi wartości SAR, gdy telefon ma kontakt z ciałem, na przykład trzymany w dłoni lub kieszeni spodni.Stwierdzono jednak, że wartości SAR są zgodne w przypadku urządzeń iPhone 12 noszonych w większej odległości od ciała, np. w kieszeniach płaszcza lub torbach.

unia europejska telefon smartfon bateria wymiana
Pixabay

Czy wystarczy aktualizacja oprogramowania?

Agencja oznajmiła: – Apple musi natychmiast podjąć wszelkie działania, aby uniemożliwić udostępnienie wadliwych telefonów w łańcuchu dostaw. W przypadku telefonów już sprzedanych Apple musi jak najszybciej podjąć działania naprawcze, aby zapewnić zgodność telefonów, których dotyczy problem. W przeciwnym razie zadaniem Apple będzie ich wycofanie.

Aktualizacja oprogramowania prawdopodobnie rozwiązałaby wszelkie problemy związane z promieniowaniem, powiedział „Le Parisien” francuski wiceminister gospodarki cyfrowej Jean-Noel Barrot.

Apple na chwilę obecną nie komentuje zaistniałej sytuacji.

Przeczytaj również