Skoda szykuje się na najbardziej radykalne zmiany w historii! Bill Gates pomoże czeskiej marce

Cyfrowa transformacja w Skoda Auto nabiera tempa. W ramach programu AccelerateIT producent samochodów wzmacnia swoją współpracę z firmą Microsoft. Członkowie zespołu IT i innych działów są szkoleni i certyfikowani przez firmę Microsoft w zakresie pracy z platformą chmurową Azure, z danymi oraz sztuczną inteligencją (AI). Microsoft zapewni również marce Skodaspecjalne narzędzia i bezpłatne wsparcie specjalistów Azure w zakresie architektury chmury, danych i technologii AI.

Skoda szykuje się na najbardziej radykalne zmiany w historii! Bill Gates pomoże czeskiej marce
Podaj dalej

Skoda i Microsoft zacieśniają współpracę

Skoda Octavia kombi

Skoda zatrudnia obecnie ponad 42 000 osób na całym świecie. Do zarządzania środowiskiem IT marka korzysta z ponad 100 aplikacji na Microsoft Azure i jest doświadczonym użytkownikiem usług tej platformy.

– Nasza współpraca z Microsoft jest ważnym krokiem w cyfrowej transformacji Skoda Auto. Cyfryzacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji to kluczowe obszary, na których skupiamy się w naszej strategii do roku 2025 i warunek naszej dalszej transformacji z tradycyjnego producenta samochodów w firmę oferującą najlepsze rozwiązania z zakresu mobilności – mówi Klaus-Dieter Schürmann, członek zarządu Skoda Auto ds. Finansów i IT.

KIEROWCO! ZAPŁAĆ O POŁOWĘ MNIEJ PRZY NASTĘPNYM TANKOWANIU!

Oparte na chmurze rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (AI) już teraz wspierają procesy w Skodzie, na przykład w określeniu optymalnego załadunku kontenerów ciężarówek w głównym zakładzie w Mladej Boleslav. Efektem jest obniżenie kosztów wysyłki i redukcja emisji CO2. Każda decyzja sztucznej inteligencji (AI) uwzględnia potężną liczbę parametrów, co wymaga bardzo dużej mocy obliczeniowej. Nawet najmniejsza niedokładność może prowadzić do problemów logistycznych, dlatego obliczenia muszą być bardzo precyzyjne.

Nowa Skoda na rynku

Na platformie Azure działa również konfigurator samochodów Skody. Jest on obsługiwany przez centra danych Microsoft w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Australii, ponieważ z aplikacji korzystają ludzie z całego świata.

Kompleksowo i innowacyjnie

– Skoda Auto zmienia się w dostawcę kompleksowych i innowacyjnych usług w zakresie mobilności, które są oparte na danych, a w coraz większym stopniu również na sztucznej inteligencji. Używamy jej, aby usprawniać wewnętrzne procesy w naszej firmie, w naszych samochodach, w tym także do opracowywania technologii jazdy autonomicznej i oczywiście tworząc przyjazne dla klienta usługi online. Aby przyspieszyć naszą transformację, Skoda Auto uruchomiła strategiczny program AccelerateIT. Zostanie wzmocniony poprzez współpracę z Microsoft. – podsumowuje Klaus Blüm, szef SkodaIT.

Firma Microsoft wspiera projekt AccelerateIT w realizacji kilku głównych celów. Po pierwsze Azure ma służyć jako platforma dla procesów i modeli biznesowych opartych na danych i sztucznej inteligencji. Cyfrowe usługi dla klientów stworzone na platformie chmurowej mają także pomóc wyróżnić się marce Skoda na tle konkurencji. Dalszy rozwój Centrum Kompetencyjnego Skoda Auto dla Azure, a także migracja i aktualizacja aplikacji to drugi cel.

Umożliwi to nieprzerwane połączone usługi IT bez przestojów w oparciu o bezpieczne i zgodne z prawem przetwarzanie danych. Trzecim obszarem zainteresowania jest stworzenie nowego i stymulującego środowiska pracy, aby Skoda była postrzegana jako najlepszy pracodawca IT w Europie Środkowej i Wschodniej. Czwarty cel to udostępnienie platform samoobsługowych. Takich jak Power BI (Business Intelligence) do tworzenia raportów zarządczych i chatbotów zapewniających wszystkim obszarom biznesowym nowoczesne wsparcie – centralnie i w ustandaryzowanym formacie.

skoda-diesel-benzyna-tankowanie

Radykalna zmiana w branży moto

– W nadchodzących latach branżę samochodową czeka radykalna zmiana. Skoda już przygotowuje się do tego procesu i dużo inwestuje w cyfryzację i oprogramowanie. Praca z technologią AI i konsekwentne wykorzystanie danych w celu optymalizacji procesów wewnętrznych. A także wsparcia nowych usług dla klientów to kluczowe obszary naszej strategii cyfryzacji. W tym celu poszukujemy nowych sposobów współpracy. Wraz ze Skoda DigiLab utworzyliśmy Centrum AI, wspólną społeczność ekspertów i partnerów AI. Po to aby szybko i sprawnie realizować nasze projekty – wyjaśnił Andre Wehner, dyrektor ds. Cyfrowych w Skoda Auto.

– Skoda Auto od lat korzysta z Microsoft Azure w aplikacjach chmurowych związanych z klientami. Tych, które wymagają wysokiego stopnia skalowalności i dostępności. Skoda Auto obsługuje obecnie ponad 100 aplikacji na Microsoft Azure. I jest jednym z największych klientów tej platformy w ramach Grupy Volkswagen. – dodaje Stefan André Raschke, Senior Director Automotive, Microsoft Deutschland GmbH.

KIEROWCO! ZAPŁAĆ O POŁOWĘ MNIEJ PRZY NASTĘPNYM TANKOWANIU!

Przeczytaj również