Kierowco, masz starszy telefon z systemem Android? Już wkrótce nie połączysz go ze swoim samochodem!

Masz nieco starszy telefon z systemem Android i korzystasz z niego łącząc się ze swoim samochodem? Już wkrótce wielu kierowców będzie miało z tym problem. Google po cichutku wycofuje kluczową funkcję dla konkretnych systemów operacyjnych.

Kierowco, masz starszy telefon z systemem Android? Już wkrótce nie połączysz go ze swoim samochodem!
Podaj dalej

Starszy Android bez wsparcia Google

android-bluetooth-samochod

Według niedawnego odkrycia, Android Auto nie będzie kompatybilne już z urządzeniami z Androidem 5.0 lub starszym. Choć aplikację Android Auto nadal będzie można pobrać i zainstalować ze sklepu Google Play na urządzeniu, nie będzie ona po prostu działać. 

Sześcioletnia wersja systemy operacyjnego od Google nie będzie wspierać już aplikacji. Nawet interfejs samego telefonu nie jest już obsługiwany, nie mówiąc o aplikacjach takich jak Spotify, czy Google Maps. 

Innymi słowy, jeśli chcesz nadal korzystać z Android Auto na starym urządzeniu, musisz mieć zainstalowane oprogramowanie z końcówką conajmniej 6.0. 

Android Auto

10% użytkowników bez wsparcia

Google nie udostępnia publicznie danych dotyczących dystrybucji wersji Androida. Ostatnim razem, gdy takie informacje były dostępne na początku 2020 roku, Android 5.0 obejmował niecałe 10% urządzeń. Oznacza to, że liczba klientów potencjalnie dotkniętych tą cichą zmianą jest relatywnie niewielka. 

Ważne zmiany pojawiły się także dla systemów Android 11. Od teraz umożliwia on bowiem używanie trybu bezprzewodowego do łączenia z Android Auto, o ile w samochodzie zainstalowana jest kompatiboylna jednostka główna. 

Wcześniej bezprzewodowa wersja dostępna była tylko na wybranych urządzeniach Google Pixel i Samsung. Oznacza to, że wraz z wydaniem Androida 11 ograniczenie to zostało oficjalnie usunięte. 

Przeczytaj również