5G w naszych samochodach - rewolucyjna technologia już jest. Będzie miała nieograniczone możliwości [ZDJĘCIA]

Audi ogłosiło, że w najbliższej przyszłości wprowadzi do swojej oferty łączność 5G. Niemiecki producent będzie tym samym pierwszym użytkownikiem nltraszerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej w swoich pojazdach. Rewolucja jest tuż za rogiem. Jak zmienią się nasze samochody? 

5G w naszych samochodach – rewolucyjna technologia już jest. Będzie miała nieograniczone możliwości [ZDJĘCIA]
Podaj dalej

Audi jako pierwsze wprowadza 5G

audi-5g-2

– Kierowcy Audi będą jednymi z pierwszych na świecie, którzy poznają nową generację samochodów, w której ich samochód jest zarówno urządzeniem mobilnym 5G, jak i pojazdem – mówi Tami Erwin, dyrektor generalny Verizon Business. 

– Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować najlepsze na świecie doświadczenie w zakresie sieci 5G wizjonerskiemu partnerowi, takiemu jak Audi, którego najwyższej klasy inżynieria motoryzacyjna zasługuje na niezrównaną technologię 5G. 

Technologia jest ważna dla różnych usług połączonych w samochodzie. Umożliwia pasażerom pobieranie i przesyłanie strumieniowe rozrywki z większą prędkością. Umożliwia pojazdom odbieranie aktualizacji oprogramowania bezprzewodowo, a także umożliwia wzbogacenie systemu nawigacyjnego o usługi mapowania HD/3D i wideo. 

audi-5g-2

Rewolucja jest tuż za rogiem

Ale to jeszcze nie wszystko. Technologia 5G pozwoli systemowi informacyjno-rozrywkowemu lepszą obsługę mniej znanych usług w pojazdach. Pojawią się więc takie możliwości jak profile użytkowników oparte na chmurze. Ale też mobilne możliwości sprzedaży detalicznej czy technologia komunikacji komórkowej typu pojazd-wszystko. Audi rozpoczęło oferowanie ej technologii w północnoamerykańskiej części swojej oferty w postaci informacji o sygnalizacji świetlnej, strefach budowy. 

Dzięki 5G technologia będzie stale rozwijana. Umożliwi pojazdom reagowanie na inne pojazdy i infrastrukturę w celu dostarczania informacji o niskim opóźnieniu o drodze. Będzie to nie tylko dostarczało kierowcom użytecznych informacji o wypadkach na drodze. Ale będzie miało też kluczowe znaczenie dla rozwoju pojazdów zautomatyzowanych. 

Oprócz zapewnienia pojazdom Audi dostępu do sieci 5G, Verizon współpracuje ze wszystkim trzema dostawcami usług w chmurze. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikom dostęp do mobilnych usług obliczeniowych, które dodatkowo pomogą w rozwoju funkcji autonomicznej jazdy. 

Od 2024 roku

Audi twierdzi, że zacznie wprowadzać łączność 5G i powiązane z nią usługi, z których niektóre mogą wymagać subskrybcji. 5G pojawi się w pojazdach z roku modelowego 2024, choć Audi nie podaje dokładnej daty premiery. 

Audi było pierwszym producentem samochodów, który w A3 z 2015 roku udostępnił klientom Wi-Fi w pojazdach, a także łączność 4G LTE. Będziemy też jednymi z pierwszych, którzy wprowadzą nową generację łączności dla naszych klientów w USA – powiedział Filip Brabec, starszy wiceprezes ds. planowania produktu Audi of America. – Cenimy nasze partnerstwo z Verizon i ich chęć przekraczania granic tego, co jest możliwe, ponieważ samochody stają się jeszcze bardziej połączone. 

Przeczytaj również