DeLorean z "Powrotu do Przyszłości" obiektem sporu. Sprawa w sądzie od 40 lat

DeLorean z „Powrotu do Przyszłości” to jeden z najbardziej znanych samochodów filmowych, jakie pojawiły się w całej historii kina. Znajduje się on jednak w centrum długotrwałego sporu dotyczącego opłat licencyjnych, a także naruszenia znaku towarowego. Podstawy pozwu sięgają jeszcze lat 80. ubiegłego stulecia.

DeLorean z „Powrotu do Przyszłości” obiektem sporu. Sprawa w sądzie od 40 lat
Podaj dalej

DeLorean przedmiotem sporu

Pierwszy film z serii „Powrotu do Przyszłości” został wydany w 1985 roku. Jedną z głównych ról odgrywa w nim samochód DeLorean. Firma odpowiadająca za produkcję samochodu, DeLorean Motor Company, pozwała giganta rozrywkowego NBCUniversal za „naruszenie umowy i znaku towarowego”

delorean-powrot-do-przyszlosci
fot. LEGO

Podstawa pozwu sięga lat 80. i ma wiele wątków w swojej historii. Jeszcze w 1989 roku Amblin Entertainment i Universal Pictures zawarły umowę z Johnem DeLoreanem o prawa do użycia „nazwy, logo i wyglądu samochodu DeLorean dla marketingu i komercyjnych powiązań”. Sędzia w sprawie zauważył, że właściciel firmy samochodowej argumentował, że ma „nieograniczone prawo i władzę do przyznania praw”.

Jednakże, pierwotna firma DeLorean Motor Company ogłosiła upadłość w 1982 roku. A niektóre aktywa zostały nabyte przez Consolidated International. Wśród nich znalazły się „pozostałe zapasy samochodów, części oraz rysunki inżynieryjne i rejestry”. Choć prawa znaków towarowych nie zostały wyraźnie wymienione, firma twierdzi, że przejęcie obejmowało również i tę część. 

Jak nie wiadomo o co chodzi…

Poprzednicy NBCUniversal wierzyli, że nabyli niezbędne prawa do wykorzystania samochodu marki DeLorean w swoich filmach, a także towarach. I teraz w centrum sprawy są właśnie towary. Sędzia zauważył: – Filmy okazały się niezwykle skuteczne dla NBCU, pobudzając ciągłą dystrybucję filmów i korzystanie ze zmodyfikowanego DMC-12 od 1985 roku. Pojawiał się w różnych mediach, reklamach i ofercie towarów na sprzedaż. Takich jak odzież, sztuka, książki, gry, media, nowości, repliki, czy zabawki.”

delorean-powrot-do-przyszlosci
fot. DeLorean

To wywołało szereg działań i umów na przestrzeni lat, ponieważ firma medialna DeLorean Estate sparowała płatności opłat licencyjnych, rachunkowość i inne sprawy. 

Teraz jednak sędzia okręgowy USA, David Carter, wydał nowe orzeczenie. Powiedział on: 

– DMCT dostarczył dowody na to, że ma wiele znaków towarowych związanych z DeLoreanem. Niekwestionowane dowody pokazują, że NBCU zaakceptowało swoją rolę licencjonobiorcy znaków WMCT, dokonując licznych opłat licencyjnych dla DMCT przez lata. NBCU prawdopodobnie ma prawa znaków towarowych powszechnych związanych z korzystaniem z samochodu TIme Machine widocznego w serii filmowej.

Co ważne, istnieją znaczące różnice między samochodem DMC-12, a tym wykorzystanym w filmie. NBCUniversal twierdzi, że można je bardzo łatwo rozróżnić. 

A sędzia powiedział: – Biorąc pod uwagę faktyczny charakter podobieństwa, sąd uważa, że niewłaściwe byłoby wydanie wyroku podsumowującego. 

W rezultacie sprawa przejdzie teraz do procesu. 

Przeczytaj również