Ukraińska aplikacja pomaga armii w walce z Rosjanami. Działa podobnie jak fotoradar

Ukraińcy mają wiele sposobów na to, aby walczyć z Rosjanami. Na terenie tego kraju funkcjonują aplikacje, które pozwalają tamtejszym obywatelom zobaczyć ruchy wojsk wroga. Jak w ogóle działa ukraińska aplikacja? Już tłumaczymy – szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule.

Ukraińska aplikacja pomaga armii w walce z Rosjanami. Działa podobnie jak fotoradar
Podaj dalej

Ukraińska aplikacja pomaga żołnierzom w walce z Rosjanami. Jak działa?

Ukraińcy podczas wojny z Rosjanami mają do swojej dyspozycji specjalne aplikacje, które umożliwiają im pozyskiwanie informacji na temat ruchu wojsk wroga. Mowa tutaj o aplikacji Bopor, po polsku eWróg, która od marca 2022 roku została już przez Ukraińców wykorzystana ponad 500 tysięcy raz. Jak to działa? To czatbot, działający na Telegramie i informuje o położeniu wrogich wojsk. Wystarczy wpisać liczbę rosyjskich żołnierzy i pojazdów, a następnie dane trafiają do aplikacji.

Aplikacja została stworzona przez ministerstwo cyfryzacji w Ukrainie. Ma zabezpieczenia na wypadek, gdyby Rosjanie chcieli fałszować w niej dane. Aplikacja korzysta z systemu Dia – aby udostępnić w niej informacje o stacjonowaniu rosyjskich wojsk, najpierw trzeba potwierdzić swoją tożsamość. A to niejedyna aplikacja, z jakiej korzystają Ukraińcy podczas walki z Rosjanami.

Cyfryzacja coraz bardziej pomaga w odpieraniu ataków wroga

wojna-ukraina-paliwo-benzyna-diesel

Ponadto do ich dyspozycji jest aplikacja Air Alert, która informuje o ostrzałach rakietowych oraz atakach dronów. Warto w tym miejscu przywołać także aplikację MineFree, która pozwala użytkownikom zaznaczać miejsca pozostawionych min przez wroga. Jak widać, cyfryzacja pomaga także podczas wojny, co z pewnością jest bardzo pomocne dla okupowanych narodów.

źródło: Interia

Przeczytaj również