Ile osób w Polsce ma na imię Geralt czy Yennefer? Co najmniej po kilka osób ma imiona bohaterów "Przyjaciół"

W Polsce dużo osób nosi takie samo nazwisko, a w przypadku tych najpopularniejszych skala jest ogromna. Sporo ludzi nosi w naszym kraju też fantazyjne imiona znane z filmów czy seriali. Okazuje się, że można to wszystko sprawdzić osobiście. Wystarczy wejść na specjalną rządową stronę z publicznymi danymi, która zawiera wiele ciekawych informacji. Portal dane.gov.pl to w praktyce kopalnia do tworzenia różnych statystyk.

Ile osób w Polsce ma na imię Geralt czy Yennefer? Co najmniej po kilka osób ma imiona bohaterów „Przyjaciół”
Podaj dalej

Jak sprawdzić popularność nazwiska?

Ministerstwo Cyfryzacji udostępnił tam dane z rejestru PESEL, w którym znajdują się informacje o wszystkich Polakach. W zbiorze zawarto ok. 780 tys. różnych nazwisk, w tym ponad 400 tys. żeńskich i prawie 380 tys. męskich. Tę bazę można teraz łatwo przeszukać, aby dowiedzieć się, ile jest w Polsce żyjących osób z danym nazwiskiem. Do weryfikacji tego należy użyć dwóch osobnych wyszukiwarek. Jedna przeszukuje nazwiska męskie, a druga żeńskie.

Dane.gov.pl
graf. Dane.gov.pl

Oprócz statystyk dotyczących własnego nazwiska, możemy z ciekawości sprawdzić te należące do innych osób. Na przykład dotyczące najpopularniejsze nazwisko w Polsce, czyli Nowak nosi obecnie ponad 200 tys. osób. Dokładnie 200 216 osób, licząc tylko osoby z pojedynczym nazwiskiem Nowak. Z portalu dane.gov.pl wiemy, że na dzień 19 stycznia 2024 r. to nazwisko nosi więcej kobiet (100 906) niż mężczyzn (99 310). Kto ma więcej czasu może policzyć także Nowaków z nazwiskami dwuczłonowymi.

Duże liczby spotkamy także w innych często spotykanych nazwiskach. Należą do nich zwłaszcza Kowalski lub Kowalska (135 441 osób), a także Wiśniewski/Wiśniewska (108 326). Można też, choćby dla zabawy sprawdzić liczebność osób z nazwiskiem Tusk (775) i Kaczyński/Kaczyńska (11 707). Wiele osób może zaskoczyć, że nie brakuje osób, których nazwisko brzmi dokładnie jak… określenie na narządy płciowe. Z pewnością to narzędzie może dostarczyć zarówno ciekawej wiedzy, jak i prostej rozrywki.

Można sprawdzić też imię, czyli jak Polaków ponosi fantazja

Jednak baza zawiera także indeks pierwszych imion i tu także jest wyszukiwarka męskich oraz żeńskich (jest też wyszukiwarka imion drugich męskich i żeńskich). Z bazy dowiadujemy się, że obecnie najwięcej mężczyzn ma na pierwsze imię Piotr (689 313). Wśród kobiet króluje Anna, bo tych jest ponad milion (1 072 616).

Przyjaciele
W Polsce jest po kilka osób, które noszą imię każdego z głównych bohaterów kultowego serialu „Przyjaciele”. // fot. materiały promocyjne NBC

Jednak można tu też sprawdzić, jak bardzo Polaków ponosi fantazja. Okazuje się, że nie brakuje imion po słynnych sportowcach (Lionel, Cristiano, Ayrton) czy bohaterów popkultury. Co najmniej kilka osób w Polsce nosi bowiem imiona bohaterów sitcomu „Przyjaciele” (Rachel, Monica, Phoebe, Ross, Joey, Chandler) czy książek o „Wiedźminie” (Geralt, Ciri, Yennefer, Jaskier itd.).

Przeczytaj również