Usługa Google Pay zostanie definitywnie wyłączona w czerwcu

Google Pay został w dużej mierze zastąpiony przez Portfel Google już w 2022 r., ale nadal działa w kilku krajach, w tym w USA. Teraz gigant z Santa Clara ogłosił, że 4 czerwca 2024 r. Pay zostanie wycofany w Stanach Zjednoczonych w celu uproszczenia aplikacji płatniczych.

Usługa Google Pay zostanie definitywnie wyłączona w czerwcu
Podaj dalej

Aplikacja będzie jednak nadal dostępna w Singapurze i Indiach ze względu na „wyjątkowe potrzeby w tych krajach”. Amerykanie będą zatem musieli  przestawić się na apkę Google Wallet. Google stawia bowiem na rozszerzone funkcjonalności takie, jak możliwość przechowywania kart lojalnościowych, biletów, kart pokładowych, bonów, wirtualnych praw jazdy czy kluczyków do samochodu. Aktualnie Google Wallet działa w 180 krajach na całym świecie.

Google podkreśla, że wycofywanym systemie płatności Google Pay przez lata panował bałagan. Zaczęło się od Portfela Google, który został uruchomiony w 2011 roku. Był to system płatności zbliżeniowych obsługiwany przez Mastercard, który pojawił się wiele lat przed Apple Pay (2014).

Tymczasem Android Pay pojawił się w 2015 r ., a następnie został zintegrowany z Portfelem Google w 2018 r. i przemianowany na Google Pay. Ponadto firma pierwotnie wdrożyła wirtualną „kartę Portfela Google” (wycofaną w 2016 r.), która w rzeczywistości była przedpłaconą kartą debetową, z której można było korzystać u wszystkich sprzedawców detalicznych akceptujących karty Mastercard. Teraz wszystko wróciło pod parasolem Google Wallet.

Przeczytaj również