Te aplikacje na Androida szpiegują na potęgę - rejestrują też dźwięki i obrazy. Jeśli masz jedną z nich, usuń nim będzie za późno

Eksperci ds. bezpieczeństwa firmy ESET ostrzegają o łącznie 12 aplikacjach na Androida, które mogą  szpiegować właścicieli smartfonów. Według raportu portalu welivesecruity obsługiwanego przez firmę ESET aplikacje mogą szpiegować wiadomości tekstowe i czaty, a także określone pliki, przeglądać listy kontaktów, blokować klawiaturę telefonu komórkowego, a nawet rejestrować dźwięki i obrazy.

Te aplikacje na Androida szpiegują na potęgę – rejestrują też dźwięki i obrazy. Jeśli masz jedną z nich, usuń nim będzie za późno
Podaj dalej

Sześć aplikacji współpracujących ze złośliwym oprogramowaniem VajraSpy zostało dodanych do sklepu Google Play między kwietniem 2021 r. a marcem 2023 r. i zostało pobranych ponad 1400 razy. Szczególnie dotknięci byli użytkownicy w Pakistanie.

Aplikacje na Androida do celów szpiegowskich: przestępcy opracowali ciekawy pretekst, aby je rozpowszechniać

Najwyraźniej wykorzystano ciekawy pretekst, aby przekonać ofiary do pobrania złośliwego oprogramowania. Cyber-przestępcy szukają kontaktu z potencjalnymi ofiarami za pośrednictwem innych platform i sugerują chęć poznania ich osobiście. Następnie do dalszej komunikacji należy wykorzystać jedną ze złośliwych aplikacji do przesyłania wiadomości.

Każdy, kto pobrał jedną z tych aplikacji na swój smartfon z Androidem, powinien niezwłocznie ją odinstalować: Rafaqat, Privee Talk, MeetMe, Let’s Chat, Quick Chat, Chit Chat, Hello Chat, TikTalk, Nidus, GlowChat, YohooTalk i Wave Chat.

Przeczytaj również