Niewiarygodne, ile jest dziś wart podpis Steve'a Jobsa. Wizytówka szefa Apple okazała się najdroższą

Steve Jobs, jeśli jakimś cudem nie wiesz, był współzałożycielem Apple. Firma powstała w 1976 roku, a Job kierował nią niemalże do końca swojego życia. Zmarł w 2011 roku, ale jego legenda jest nadal żywa. Ludzie są gotowi zapłacić każde pieniądze, chociażby za jego podpis.

Niewiarygodne, ile jest dziś wart podpis Steve’a Jobsa. Wizytówka szefa Apple okazała się najdroższą
Podaj dalej

Wizytówka Apple z 1983 sprzedana za niewiarygodne pieniądze

Współzałożyciel Apple nawet po śmierci wyznacza nowe standardy. Podpisana przez niego wizytówka Apple z 1983 roku osiągnęła najwyższą cenę, za jaką kiedykolwiek sprzedano tego typu przedmiot.

To dlatego, że wystawianą przez RR Auction, wizytówkę „Apple Computer” z 1983 r., podpisaną czarnym tuszem przez Steve’a Jobsa, sprzedano w czwartek za 181 183 dolarów. Jak oznajmił rzecznik firmy Mike Graff, „to najwyższa cena, za jaką kiedykolwiek sprzedano wizytówkę”.

RR Auction opisywało ją, że jest to „niezwykle rzadka, doskonale oceniana wizytówka Apple Computer podpisana przez Steve’a Jobsa z około 1983 roku”. Widzimy na niej tęczowe logo firmy w stylu retro oraz nadruk Jobsa jako „Steven Jobs” z tytułem prezesa zarządu. Adres firmy i dane kontaktowe znajdują się poniżej.

„Sprzedaż wizytówki Apple podpisanej przez Steve’a Jobsa za ponad 180 000 dolarów ustanawia nowy standard na wizytówkach z autografem. To świadectwo trwałego dziedzictwa Jobsa i głębokiego wpływu Apple na nasz współczesny świat”. – powiedział w oświadczeniu wiceprezes wykonawczy RR Auction Bobby Livingston

wizytówka steve jobs apple 1983
Podpisana wizytówka Apple z 1983 foto: RR Auction

To nie pierwsza wizytówka Steve’a Jobsa, jaka trafiła na aukcję

Wcześniej RR Auction wystawiło na aukcję 10 wizytówek Steve’a Jobsa. Tylko jedna pochodzi z 1983 roku. Jednocześnie, jako jedyna jest podpisana i jest jedną z niewielu, które przeszły uwierzytelnienie PSA/DNA.

W witrynie znajdziesz szereg innych przedmiotów wystawionych na sprzedaż pod tytułem aukcji „Steve Jobs i rewolucja komputerów Apple”. Na liście jest m.in. duży tęczowy wyświetlacz z logo pochodzącym z fabryki Macintosh, oryginalne iPhone’y, laptopy i inne artefakty od technologicznego amerykańskiego giganta.

Nie jest tajemnicą, że współzałożyciel Apple słynął z tego, że nie rozdawał autografów. Być może właśnie dlatego przedmioty z jego podpisem mają dziś oszałamiającą wartość. Według indeksu autografów PFC40, który obejmuje 40 najbardziej poszukiwanych autografów od 2000 roku, Steve Jobs ma autograf o najwyższej wartości zmarłej osoby. Zaraz po nim plasuje się Stephen Hawking.

Wielu uzna, że kwota 181 183 dolarów za wizytówkę w stylu retro jest olbrzymia. Jednak to ułamek tego, za ile sprzedano inne przedmioty podpisane przez Steve’a Jobsa. Dla przykładu napisany na maszynie dwuwierszowy list podpisany przez Jobsa sprzedano za 479 939 dolarów w 2021 r. Jednak rekordowa kwota sprzedaży dotyczy oryginalnych podpisów dokumentów dla Apple Computer Corporation.

Podpisali je wszyscy trzej założyciele firmy: Steve Jobs, Steve Wozniak i Ronald Wayne. Sprzedano je Eduardo Cisnerosowi w 2011 roku, za kwotę 1,3 miliona dolarów. Czytaj także:Etui FineWoven to nieudany eksperyment Apple. Można je jednak wyczyścić i przywrócić do niemal nowego stanu

Przeczytaj również