TikTok zyskuje popularność w tej grupie wiekowej

W dzisiejszym świecie mediów społecznościowych nie można nie wspomnieć o jednej z największych rewolucji, jaką przyniósł TikTok. Ta aplikacja, która początkowo wydawała się być jedynie platformą do krótkich filmików, szybko stała się jednym z najważniejszych graczy w branży mediów.

TikTok zyskuje popularność w tej grupie wiekowej
Podaj dalej

Dzięki swojej innowacyjności i młodzieżowej energii, TikTok zdobył serca milionów użytkowników na całym świecie i wywarł znaczący wpływ na sposób, w jaki konsumujemy treści w internecie.

Kiedy powstał TikTok?

Początki TikToka sięgają 2016 roku, kiedy to aplikacja o nazwie Musical.ly zyskała popularność wśród młodych ludzi, umożliwiając im kręcenie i udostępnianie krótkich filmików muzycznych. Jednakże w 2018 roku firma ByteDance, właściciel aplikacji Douyin w Chinach, przejęła Musical.ly i połączyła go z TikTokiem, tworząc jedną platformę o nazwie TikTok. To połączenie stało się przełomem, który zapoczątkował eksplozję popularności TikToka na całym świecie.

fot. pixabay.com

Kontrowersje wokół TikToka

Nie można także pominąć wpływu TikToka na kulturę i marketing. Marki i firmy coraz częściej korzystają z tej platformy do promocji swoich produktów i usług, tworząc kreatywne kampanie reklamowe, które przyciągają uwagę młodszych konsumentów. Ponadto TikTok stał się źródłem trendów kulturalnych i muzycznych, które wpływają na sposób ubierania się, słuchania muzyki i rozrywania się młodego pokolenia.

Jednak, pomimo swojego ogromnego sukcesu, TikTok spotkał się także z pewnymi kontrowersjami i wyzwaniami. Kwestie związane z prywatnością danych użytkowników, kontrolą treści oraz wpływem na zdrowie psychiczne młodych ludzi stały się przedmiotem debat i badań naukowych.

Popularność wśród dorosłych rośnie

Badania Pew Research Center opublikowały zaktualizowaną ankietę dotyczącą korzystania z mediów społecznościowych przez dorosłych w USA. Pomimo że YouTube (zwłaszcza) i Facebook zachowują swoje dominujące statusy z poprzedniego badania z 2021 roku, TikTok jest najszybciej rozwijającą się platformą, którą teraz używa ponad jedna trzecia dorosłych.

Ankieta przeprowadzona została na próbie 5 733 dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych między 19 maja a 5 września 2023 roku. YouTube był zdecydowanie najczęściej używaną platformą, z 83 procentami respondentów deklarujących korzystanie z niej w pewnym momencie. Tymczasem 68 procent użytkowników deklarowało korzystanie z Facebooka.

Kto korzysta z YouTube?

To dwie jedyne platformy, na których większość osób korzysta w każdej grupie wiekowej. Jednak nadal istnieją różnice w korzystaniu z mediów społecznościowych w zależności od wieku – zwłaszcza w przypadku użytkowników YouTube’a. Na przykład 93 procent osób w wieku od 18 do 29 lat deklaruje korzystanie z tej platformy wideo Google, podczas gdy tylko 60 procent osób w wieku 65 lat i starszych mówi to samo o Facebooku (różnica wynosi tylko dziewięć procent).

YouTube
YouTube

Instagram też na podium

Instagram zajął trzecie miejsce pod względem ogólnej popularności, z 47 procentami respondentów, którzy deklarowali jego używanie. Pinterest (35 procent), TikTok (33 procent), LinkedIn (30 procent), WhatsApp (29 procent) i Snapchat (27 procent) znajdują się w następnej grupie. Najbardziej zauważalny wzrost odnotował TikTok: platforma należąca do ByteDance zyskała 12 punktów w porównaniu z 21 procentami z dwie lata wcześniej – to zdecydowanie największy skok na liście platform.

TikTok zyskuje popularność w tej grupie

Jeśli chodzi o inne istotne cechy demograficzne, Pew informuje, że TikTok jest szczególnie popularny wśród użytkowników pochodzenia hiszpańskiego, z 49 procentami korzystających z tej platformy (a kobiety korzystają z niej o 15 procent częściej niż mężczyźni).

facebook instagram twitter x tiktok płatny płatne
fot. pixabay.com – AzamKamolov

Natomiast X cieszy się większą popularnością wśród dorosłych o rocznych dochodach rodzinnych wynoszących co najmniej 100 000 dolarów – dziewięciopunktowa różnica w porównaniu z grupą o dochodach od 70 000 do 99 999 dolarów. I być może niespodziewanie, ze względu na swoje nastawienie na karierę, LinkedIn ma wyższą częstotliwość korzystania wśród respondentów z co najmniej licencjatem (o 25 punktów wyższą niż osoby z „nieco wykształcenia college’owego” i 43 procent wyższą niż osoby z dyplomem szkoły średniej lub niższym wykształceniem).

Przeczytaj również