Reddit wchodzi na giełdę

Debiut na giełdowym parkiecie można uznać za jeden ze szczytów rozwoju firmy. Platforma Reddit stoi przed tym historycznym wydarzeniem, ponieważ pojawiła się informacja, że czas na giełdę.

Reddit wchodzi na giełdę
Podaj dalej

Gdy ogólnoświatowe firmy decydują się na taki krok, informacja o tym roznosi się głośnym echem w mediach. W przypadku branży technologicznej mówimy o takiej sytuacji po raz pierwszy od 2019 roku. Wtedy z branży mediów społecznościowych na giełdzie zadebiutował Pinterest.

Co to jest Reddit?

Reddit to platforma internetowa do dzielenia się treściami. Umożliwia publikowanie linków, pytań oraz opinii na szeroki zakres tematów. Jest organizowana w tzw. subreddity, które są tematycznymi kategoriami skupiającymi się na konkretnych zainteresowaniach, hobby, dyskusjach czy problemach. Każdy subreddit działa jak niezależna społeczność z własnymi zasadami, moderacją i kulturą.

Użytkownicy Reddit mogą głosować na publikowane treści „w górę” lub „w dół”, co wpływa na widoczność tych postów na stronie. To demokratyczne podejście do oceniania treści pozwala na naturalne filtrowanie i promowanie wartościowych lub interesujących tematów. Komponent społecznościowy jest silnie rozwinięty, ponieważ użytkownicy mogą komentować posty, wchodzić w interakcje z innymi, a także tworzyć i moderować subreddity.

Świat żywych dyskusji

Platforma jest znana z żywych dyskusji na niemal każdy temat. Od codziennych porad, poprzez naukę i technologię, aż po specjalistyczne i niszowe hobby. Reddit często służy jako wczesny wskaźnik trendów internetowych i kulturowych. Dodatkowo sprawdza się także jako miejsce dla społeczności wspierających się wzajemnie w różnych aspektach życia.

Reddit odgrywa również ważną rolę w kształtowaniu opinii publicznej. Przede wszystkim mobilizacji społeczności internetowych do działania oraz w organizowaniu akcji charytatywnych lub społecznych kampanii. Dzięki anonimowości i swobodzie wypowiedzi, użytkownicy mogą dzielić się doświadczeniami i poglądami, które mogą być cenne dla innych osób znajdujących się w podobnych sytuacjach.

praca komputer
fot. freepik

Założony w 2005 roku, Reddit jest jedną z największych platform społecznościowych na świecie. Łączy w sobie elementy agregatora treści, forum dyskusyjnego i społeczności internetowej. Jego unikalna struktura i kultura sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowe w internecie, oferujące przestrzeń dla otwartej i wielowymiarowej komunikacji między ludźmi z całego świata.

Reddit wchodzi na giełdę

Popularne forum inwestorskie WallStreetBets, podjęło decyzję o kroku, który może zrewolucjonizować przyszłość Reddita – wejście na giełdę. Reddit złożył wniosek o upublicznienie, nie tylko ujawnił swoje ambitne plany wyceny na poziomie 6,5 miliarda dolarów, ale również przedstawił korzyści, jakie to przyniesie zarówno dla firmy, jak i dla jej użytkowników.

krach giełda ceny rynek gospodarka paliwo
fot. pixabay

Z finansowego punktu widzenia, Reddit wykazał znaczący wzrost, generując 804 miliony dolarów przychodów rocznie w 2023 roku. Jest to wzrost o 20% rok do roku. Jeszcze bardziej imponujące jest to, że firma zdołała zmniejszyć swoją stratę netto do 90,8 miliona dolarów w 2023 roku z 158,6 miliona dolarów rok wcześniej. Reddit ma 73 miliony użytkowników dziennie i ponad 100 000 aktywnych społeczności, dzięki czemu platforma zyskała solidną podstawę do dalszego rozwoju.

Wycena do 6,5 mld dolarów

Kluczowym aspektem planowanego debiutu giełdowego Reddita jest chęć wyceny do 6,5 miliarda dolarów. Z przedziałem cenowym akcji ustalonym na 31 do 34 dolary. Unikatowym i godnym uwagi ruchem jest zamiar sprzedaży części akcji lojalnym użytkownikom. To krok inny od tradycyjnego modelu, w którym dostęp do IPO jest zazwyczaj zarezerwowany dla inwestorów instytucjonalnych. Ta decyzja podkreśla dążenie Reddita do wzmocnienia więzi ze swoją społecznością i podkreśla wartość, jaką firma przywiązuje do swoich użytkowników.

Kto zainwestował w Reddita?

Wśród znanych udziałowców Reddita znajdują się takie postaci jak Sam Altman, założyciel i dyrektor generalny firmy OpenAI, który zainwestował co najmniej 60 milionów dolarów w akcje Reddita. Inni znaczący akcjonariusze to Tencent i Advance Magazine Publishers, spółka macierzysta giganta wydawniczego Condé Nast. Wartość ich inwestycji z pewnością wzrośnie po udanym debiucie giełdowym.

Przeczytaj również