Gemini - nowość prosto od Google

Zmiany w sztucznej inteligencji postępują tak szybko, że momentami trudno za nimi nadążyć. Jeśli kojarzycie system Bard, musicie o nim zapomnieć. Google postanowiło zakończyć projekt pod tą nazwą. Nadszedł czas na Gemini!

Gemini – nowość prosto od Google
Podaj dalej

Światowi giganci w zakresie sztucznej inteligencji od czasu do czasu muszą odświeżyć swoją ofertę. Dlatego zupełnie naturalne wydaje się to, że jeden projekt znika. Jednak co bardzo ważne przede wszystkim zmienia się tylko nazwa, która zastępuje dwa w teorii osobne modele generatywne AI.

Żegnaj Bard i Duet AI

Google ogłosił zmiany w swoich usługach opartych na sztucznej inteligencji, w tym w znanej dotychczas jako Bard. W ramach unifikacji nazewnictwa modeli generatywnych AI, firma zdecydowała się przemianować Bard oraz Duet AI na Gemini, nawiązując do swojego wielomodalnego modelu AI. Zmiana nazwy została ujawniona w tym miesiącu, a wraz z nią wprowadzono dedykowaną aplikację Gemini dla systemu Android oraz płatną wersję chatbota, oferującą rozbudowane funkcje.

Sztuczna inteligencja Bard była dotychczas najlepszym sposobem na bezpośrednie doświadczenie naszych najbardziej zaawansowanych modeli” – napisał w swoim wpisie na blogu Sundar Pichai, CEO Google. „Aby odzwierciedlić zaawansowaną technologię, na której się opiera, Bard będzie teraz po prostu nazywany Gemini. Jest dostępny w 40 językach na stronie internetowej i pojawi się w nowej aplikacji Gemini na Androida oraz w aplikacji Google na iOS.

Koniec z Google Assistant?

Osoby korzystające z aplikacji Gemini na Androida będą mogły zastąpić Google Assistant jako domyślnego asystenta na swoim urządzeniu. Dzięki temu, po długim naciśnięciu przycisku domowego lub wypowiedzeniu słów „Hej Google”, telefon lub tablet uruchomi Gemini zamiast Assistant. Można również dokonać tego przełączenia, zezwalając na to w ustawieniach Assistant.

Taka zmiana umożliwi wprowadzenie nowego rozmownego nakładu na ekranie. Oprócz szybkiego dostępu do Gemini, nakładka będzie oferować kontekstowe sugestie, takie jak możliwość wygenerowania opisu dla właśnie zrobionego zdjęcia czy poproszenie o więcej informacji na temat artykułu, który znajduje się na ekranie.

Łatwiejsza obsługa aplikacji Gemini

Dodatkowo, użytkownicy będą mieli dostęp do często używanych funkcji Assistant za pośrednictwem aplikacji Gemini, począwszy od wykonywania połączeń i ustawiania minutników, a kończąc na kontrolowaniu urządzeń inteligentnego domu. Google zapowiedziało, że w przyszłości wprowadzi więcej funkcji Assistant do Gemini. Wydaje się zatem, że Google stopniowo eliminuje Assistant na rzecz Gemini. Aplikacja obejmuje również dostęp do Gemini Advanced (więcej na ten temat za chwilę).

Co do iOS, na razie nie będzie oddzielnej aplikacji Gemini. Zamiast tego można uzyskać do niego dostęp poprzez aplikację Google, naciskając przełącznik Gemini.

Google oferuje Gemini w USA

Gemini jest dostępny na Androida i iOS w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych począwszy od dzisiaj. W przyszłym tygodniu Google rozpocznie udostępnianie dostępu do chatbota w więcej lokalizacjach w języku angielskim, a także w japońskim i koreańskim. Jak można się spodziewać, Gemini będzie dostępny w więcej krajach i językach w przyszłości.

Ponadto Google udostępnia dostęp do swojego największego i najbardziej zaawansowanego modelu AI, Ultra 1.0, poprzez Gemini Advanced. Firma twierdzi, że jest on zdolny do prowadzenia dłuższych i bardziej szczegółowych rozmów, mając możliwość przypomnienia sobie kontekstu z poprzednich rozmów. Google stwierdza, że Gemini Advanced „jest znacznie bardziej zdolny do wykonywania bardzo złożonych zadań, takich jak kodowanie, logiczne wnioskowanie, wykonywanie niuansowanych instrukcji oraz współpraca nad projektami kreatywnymi.”

Co to jest Gemini Advanced?

Gemini Advanced jest obecnie dostępny w języku angielskim w 150 krajach i terytoriach. Aby uzyskać do niego dostęp, trzeba się zarejestrować w nowym planie Google One AI Premium. Kosztuje on 20 dolarów miesięcznie — tyle samo co Copilot Pro — po dwumiesięcznym okresie próbnym. Oprócz Gemini Advanced, subskrypcja ta obejmuje wszystko, co oferuje plan Google One Premium, w tym 2 TB przestrzeni dyskowej i VPN. Subskrybenci będą również mogli korzystać z Gemini w aplikacjach takich jak Gmail, Dokumenty, Prezentacje i Arkusze w niedalekiej przyszłości (zastępuje to Duet AI).

google maps ios apple

Warto zauważyć, że Google twierdzi, że podczas tworzenia Gemini Advanced i innych produktów AI starano się złagodzić obawy związane z uprzedzeniami i niebezpiecznymi treściami. Firma twierdzi, że przeprowadziła „rozległe testy bezpieczeństwa i zaufania, w tym testy red-teamingowe z udziałem zewnętrznych etycznych hakerów” (tj. testowanie przez zewnętrznych etycznych hakerów) na Gemini Advanced przed dalszym doskonaleniem modelu za pomocą uczenia ze wzmocnieniem i precyzyjnego dostrojenia.

Przeczytaj również