Życie przed Facebookiem czyli Mark Zuckerberg i historia jego młodości

21 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Internet
Mark Zuckenberg Facebook programista internet
Źródło: nydailynews.com

Mark Zuckerberg jest byłym studentem informatyki na Harvardzie, który wraz z kilkoma przyjaciółmi założył w lutym 2004 r. Facebooka, czyli najpopularniejszy na świecie portal społecznościowy. Zuckerberg ma również zaszczyt być najmłodszym miliarderem na świecie. Status ten osiągnął w 2008 roku, mając wówczas 24 lata. W 2010 r. został uznany przez magazyn Time za "Człowieka Roku". Obecnie Zuckerberg jest dyrektorem generalnym i prezesem firmy Facebook.

Dzieciństwo i pierwszy program

Mark Zuckerberg urodził się 14 maja 1984 r. w White Plains, w stanie Nowy Jork, jako drugie z czworga dzieci dentysty Edwarda Zuckerberga i jego żony, psychiatry Karen Zuckerberg. Mark i jego trzy siostry, Randi, Donna i Arielle, wychowali się w Dobbs Ferry w Nowym Jorku. Mark już w gimnazjum zaczął programować komputery. W 1997 roku, gdy Mark miał 13 lat, stworzył dla swojej rodziny sieć komputerową, którą nazwał ZuckNet, dzięki której komputery w jego domu i w gabinecie dentystycznym ojca mogły komunikować się za pomocą Ping, czyli prymitywnej wersji komunikatora AOL. Stworzył również gry komputerowe, takie jak np. komputerowa wersja Monopoly.

Przez dwa lata Zuckerberg uczęszczał do publicznego liceum Ardsley, a następnie przeniósł się do Phillips Exeter Academy, gdzie wyróżniał się w naukach klasycznych i ścisłych. Zdobywał nagrody za matematykę, astronomię i fizykę. W ramach pracy dyplomowej w Exeter Zuckerberg napisał odtwarzacz muzyczny o nazwie Synapse Media Player, który wykorzystywał sztuczną inteligencję do polecania mu innych utworów. Umieścił go w sieci na AOL i otrzymał tysiące pozytywnych recenzji.

Mark Zuckenberg Facebook programista młody

Życie w Harvardzie

Następnie zaczął uczęszczać na Uniwersytet Harvarda, gdzie studiował psychologię i informatykę. Podczas studiów wymyślił również program Facemash. Celem tego programu było sprawdzenie, kto jest najbardziej atrakcyjną osobą na kampusie. Użytkownicy oglądali dwa zdjęcia osób tej samej płci i wybierali, które z nich bardziej im się podoba. Oprogramowanie następnie szeregowało wyniki. Był to zdumiewający sukces, ale spowodował przeciążenie sieci na Harvardzie. Na domiar złego zdjęcia ludzi były wykorzystywane bez ich zgody. Mark musiał więc zakończyć projekt i przeprosić urażone osoby. Dodatkowo Harvard nałożył na niego karę zawieszenia.

Niedługo potem Mark Zuckerberg założył TheFacebook, czyli aplikację, która miała być wiarygodnym katalogiem opartym na prawdziwych informacjach o studentach Harvardu. To oprogramowanie ostatecznie doprowadziło do uruchomienia Facebooka w lutym 2004 roku.

Mark Zuckenberg Facebook programista

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Checks - nowa funkcja dla twórców YouTube.
Facebook zmienia zasady działania grup!

Czytaj dalej