Zdaniem Audi auta elektryczne będą miały coraz mniejszy zasięg

16 Luty 2021 | Artur Kuśmierzak | Moto
Audi e-Tron GT
Źródło: audi-mediacenter.com

Według szefa marki Audi samochody elektryczne przyszłości nie będą już miały takich zasięgów jak obecnie. Nowy model marki Audi e-Tron według danych katalogowych może przejechać na jednym ładowanie nawet prawie 500 km. Markus Duesmann twierdzi jednak, że wkrótce tak duże zasięgi nie będą już nam potrzebne, bo sieć stacji ładowania będzie na tyle rozwinięta, że można będzie praktycznie wszędzie naładować swój samochód.

Z jednej strony takie myślenie szefa Audi wydaje się dość logiczne. Jednak obecnie samochody z silnikami wysokoprężnymi potrafią przejechać na jednym tankowaniu nawet około 1000 km. Jak ma się do tego samochód elektryczny i jego zasięg niecałych 500 km lub nawet mniejszy? Dość mizernie. Jednak z drugiej strony auta z jednostkami benzynowymi - szczególnie mocnymi - potrafią opróżnić cały bak już po 400, a niekiedy nawet po 300 km. Oczywiście zależy to od stylu jazdy. Niestety w przypadku samochodów elektrycznych, szybka jazda powoduje, że w niedługim czasie poziom naładowania baterii drastycznie spada.

Audi e-Tron

Czy szef Audi dobrze myśli?

Chyba nie do końca. Firmy powinny pracować nad tym, aby ten zasięg możliwie wydłużać, a nie skracać. Póki co taka deklaracja nie brzmi zachęcająco. Tym bardziej, że samochód spalinowy tankuje się dużo szybciej od ładowania auta elektrycznego. Nawet w przypadku najszybszych ładowarek na rynku ,,tankowanie'' prądu wymaga znacznie więcej czasu. Miejmy nadzieję, że to się jednak zmieni i za kilka lat ładowanie auta elektrycznego będzie równie szybkie co obecnie wizyta na stacji benzynowej.

Audi ma obecnie w swojej ofercie 3 samochody elektryczne. W tym dwa SUV-y oraz jedno 4-drzwiowe auto sportowe pokroju A7. e-Tron GT , bo tak nazywa się najnowszy elektryk niemieckiej marki generuje moc 350 kW (476 KM) . Auto osiąga pierwszą setkę w zaledwie 4,1 s. Ten model jest w stanie przejechać 487 km na jednym ładowaniu, zapewne nie będzie to jednak szybka jazda. Co ciekawe, Audi e-Tron GT będzie dostępne jeszcze we wzmocnionej odmianie RS. W tym przypadku moc auta to już 440 kW (598 KM). Samochód dzięki tak dużej mocy rozpędza się do 100 km/h w imponującym czasie 3,3 s. W tym przypadku zasięg jest trochę mniejszy, choć niewiele . To 472 km.

Audi e-Tron Sportback

Jakie jeszcze elektryki znajdziemy w salonach Audi? Niemiecka marka ma w swojej ofercie również klasycznego rodzinnego SUV-a e-Tron z napędem w pełni elektrycznym. Samochód dostępny jest w trzech wersjach silnikowych. Podstawowa to 50. Generuje moc 230 kW ( 313 KM), pierwszą setkę osiąga w 6,8 s. Mocniejsza 55 ma moc 300 kW (408 KM). W tym przypadku auto rozpędza się do 100 km/h w 5,7 s. Bardziej wymagający mają do wyboru jeszcze wersje S z silnikiem elektrycznym . Jej moc to aż 370 kW (503 KM). W tym przypadku pierwsza setka pojawia się na prędkościomierzu po zaledwie 4,5 s. Takie same osiągi ma również mocno spokrewniony z modelem e-Tron, ale bardziej sportowy SUV e-Tron Sportback. Jedną z najbardziej rzucających się w oczy różnic jest kształt sylwetki obydwu aut. Sportback ma bardziej ścięty tył. Jego sylwetka wygląda dynamiczniej.

Czytaj dalej