Zdalne nauczanie. Jaki sprzęt potrzebuje twoje dziecko?

14 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Nauka
Zdalne nauczanie dzieci
Źródło: pixabay.com

Zdalne nauczanie. Jaki sprzęt potrzebuje do niego twoje dziecko? Co warto kupić, aby ułatwić mu naukę szkolną? Czym kierować się przy wyborze konkretnych urządzeń?

Zdalne nauczanie i odpowiedni sprzęt dla dziecka do nauki

Podstawowym sprzętem, bez którego twoje dziecko nie będzie mogło w ogóle uczestniczyć w zdalnym nauczaniu jest oczywiście komputer. Jeżeli ma on służyć tylko do nauki to nie trzeba aż tak bardzo przykładać uwagi do procesora. Jednak warto pamiętać o tym, że zbyt tani i zbyt wolny komputer może skutecznie utrudniać naukę i spowalniać niezbędne programy. Nie może przecież być tak, że przez nasze oszczędności zdalne nauczanie stanie się dla dziecka koszmarem. Zbyt słaby sprzęt może spowodować na przykład zacinanie się wideokonferencji w trakcie trwania lekcji. A co za tym idzie dziecko nie będzie mogło w pełni swobodnie słuchać nauczyciela czy odpowiadać. Nieodpowiedni sprzęt może utrudniać też pisanie klasówek oraz zdawanie egzaminów. Nikt przecież nie chce, aby dziecko nie zaliczyło danej partii materiału z powodu problemów z komputerem.

Komputer dla dziecka do zdalnej nauki

Zdalne nauczanie wymaga więc zakupu sprzętu przynajmniej ze średniej półki. Laptop lub komputer stacjonarny do zdalnej nauki powinien mieć co najmniej 2-, a najlepiej 4-rdzeniowy procesor. Minimalne taktowanie zegara procesora nie powinno być mniejsze niż 1,6 GHz. Warto też, aby komputer miał co najmniej 4-6 GB pamięci RAM. Karta graficzna nie jest aż tak istotna, jeśli urządzenie nie będzie służyło dziecku również do grania. Jeżeli ma być to sprzęt wielozadaniowy, wówczas warto wybrać komputer z procesorem 2- lub 4-rdzeniowym o taktowaniu na poziomie minimum 2,4 GHz. Decydując się na urządzenie wielozadaniowe warto dopłacić za lepszą kartę graficzną. Najlepiej dedykowaną, a nie zintegrowaną. Pamięć takiej karty powinna być nie mniejsza niż 4 GB RAM.

Równie ważny jest RAM przy płycie głównej. W przypadku komputera do nauki i grania pamięć RAM powinna wynosić co najmniej 8 GB. Kolejną ważną kwestią jest dysk twardy. W przypadku laptopa czy peceta do pracy i rozrywki dla dziecka warto uzbroić go w dyski o łącznej pojemności przynajmniej 1 TB (1000 GB). Do samej nauki powinno wystarczyć nawet 250 GB. Koniecznie z dyskiem SSD, który w ogromnym stopniu usprawni korzystanie z programów niezbędnych do nauki. Ograniczy też ryzyko zawieszania się. Warto pamiętać o tym, że komputery stacjonarne są dużo tańsze niż przenośne laptopy. Co istotne są też wygodniejsze w użytkowaniu.

Dziecko uczące się zdalnie

Co oprócz samego komputera jest niezbędne do zdalnego nauczania?

Jeśli wybierzecie peceta, czyli komputer stacjonarny to konieczne będzie dokupienie odpowiedniego monitora. Najlepiej o przekątnej co najmniej 20-22 cali. Monitory o takich rozmiarach są powoli wycofywane z rynku. Jednak przy krótkim biurku zastosowanie większego ekranu będzie dość szybko męczyło wzrok dziecka. Warto dobrać wielkość monitora do odległości od końca biurka. W zakup monitora warto zainwestować nawet jeśli zdecydujemy się na wybranie laptopa. Znacząco poprawia on komfort pracy i w bardzo dużym stopniu ułatwia ustawienie prawidłowej pozycji przed komputerem. Garbienie się przy biurku może spowodować problemy z kręgosłupem. Warto rozważyć kupno nawet tańszego monitora poleasingowego. Będzie co prawda używany, ale zwykle takie urządzenia są w bardzo dobrym stanie i z powodzeniem spełniają swoje funkcje. Jeśli natomiast macie pieniądze na nowy, to na pewno będzie on pewniejszy.

Kolejne istotne sprzęty to oczywiście dobrze dobrana myszka i najlepiej specjalna klawiatura do pisania. Nie warto na tym oszczędzać. Jeśli nie chcecie, aby wasze dzieci miały problemy z nadgarstkami. Pamiętajcie, że przed komputerem wasze pociechy spędzają kilka godzin dziennie. Nie zapomnijcie również o odpowiednim krześle i biurku. Dziecko nie może odczuwać bólu kręgosłupa po dłuższym siedzeniu i nauce. Równie ważne jest także stabilne łącze internetowe i odpowiednio dobrany router. Sieć co najmniej w technologii 4G z mocną anteną, jeśli mieszkacie poza miastem, gdzie jest słaby zasięg. Najlepszy będzie jednak światłowód. Słabe łącze może skutecznie utrudniać dziecku uczestniczenie w wideokonferencji z lekcji, a nawet zdawanie klasówek czy egzaminów.

Czytaj dalej