Z YouTube zniknął film znanego szachisty. Powodem oczywiście rasizm

21 Luty 2021 | Sebastian Kaniewski | Internet
YouTube
Źródło: YouTube

YouTube pod koniec czerwca ubiegłego roku uznało filmy przedstawiające pojedynki w szachach za rasistowskiego. Z kanału znanego szachisty zniknęły tym samym wszystkie produkcje.

Z kanału jednego z bardziej znanych szachistów, Antonio Radica zostały usunięte niemal wszystkie firmy. Kanał szachisty posiada milion subskrypcji, a szachista o całym procederze dowiedział się od swoich fanów. Okazało się, że jego filmy zniknęły z platformy przez "złamanie regulaminu i szkodliwą zawartość".

Algorytmy YouTube totalnie sobie nie radzą

YouTube

Moderacją treści na YouTubie zajmuje się specjalnie opracowany algorytm. Sztuczna inteligencja analizuje zawartość filmów, ich nazwę, opis i komentarze, a później wyszykuje słowa zakazane. Jeśli jest ich zbyt dużo, to algorytm jest zdania, że film posiada rasistowską treść. Mowa tutaj np. o sformułowaniu "biały bije czarnego". Algorytm interpretuje to jako rasizm, a to przecież element rozgrywki!

Naukowcy z Carnegie Mellon Univeristy rozpoczęli już badania nad tym, dlaczego AI popełniła tak absurdalny i kuriozalny błąd. Sytuacja ta idealnie pokazuje, że algorytmy YouTube totalnie sobie nie radzą z trudnymi sytuacjami. Sytuacja szachisty to jedynie kropla w morzu problemów YT.

No i jak żyć?

Wszystkie słowa w stylu "czarny", "biały", czy też "atak" są interpretowane jako obraźliwe. No i jak mamy normalnie korzystać z YouTube, skoro takie kuriozalne rzeczy mogą doprowadzić do usunięcia kanału?

Czytaj dalej