TikTok - ciekawa forma rozrywki czy źródło niskiej jakości contentu?

20 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Recenzje
Oglądanie filmów na Tiktoku
Źródło: pixabay.com

TikTok to dla jednych ciekawa formach rozrywki, ale i niekiedy źródło rzetelnych informacji. Niestety aplikacja ma również swoje ciemne strony. Czego na serwisie jest więcej i czy warto zainstalować tę apkę?

Czym jest TikTok? Jakie treści tam znajdziemy? Co wyróżnia go na tle konkurencji?

TikTok to chińska aplikacja moblina nieco zbliżona do modnego kilka lat temu Snapchata czy Instagrama. Jednak w tym przypadku użytkownik wstawia tam głównie filmy lub zdjęcia w formie pokazu slajdów. Tym co wyróżnia tę apkę na tle konkurencji jest możliwość dodawania bardzo krótkich piosenek lub podkładów głosowy. Na przykład cytatów ze znanych filmów, wypowiedzi polityków czy aktorów. Na początku aplikacja pełniła głównie funkcje rozrywkowe. Większość użytkowników wrzucała filmy, na których tańczyli do znanych piosenek.

Z czasem jednak uległo to zmianie. Obecnie na aplikacji TikTok jest również bardzo dużo treści komentujących bieżące wydarzenia. Na przykład swego czasu wrzucano tam wiele filmów z protesty podczas zamieszek w USA. Oprócz wideo komentujących i pokazujących ważne wydarzenia społeczne czy polityczne, coraz częściej pojawiają się tam też filmy poradnikowe. Od jakiegoś czasu udzielają się tutaj również znani aktorzy, piosenkarze czy sportowcy. Jak widać zasięg aplikacji cały czas rośnie.

Aplikacja TikTok na telefonie

Co jeszcze można obejrzeć na TikToku?

Porady prawne, dietetyczne czy psychologiczne zyskują coraz większą popularność na TikTok. I bardzo dobrze! Tego typu materiały w większości przypadków niosą za sobą dobre przesłanie i pozytywne wartości. Oczywiście pod warunkiem, że nie są tworzone przez zupełnych laików. Jednak takie osoby często są wychwytywane i demaskowane przez społeczność tej aplikacji. Jako, że z TikToka korzystają w dużej mierze dzieci i młodzież, niektórzy młodzi użytkownicy czują się tam bezkarni i zdradzają sekrety, o których głośno nie mówią przy rodzicach, nauczycielach czy innych dorosłych ludziach.

Aplikacja póki co nie stosuje też takiej cenzury jak Instagram, Twitter czy Facebooku. Dzięki czemu można swobodnie nagrywać film niemal na każdy temat. Z drugiej strony niestety przyciąga to patologiczne zachowania. Przemoc, agresywne pranki, treści zawierające mocne wulgaryzmy to ciemna strona TikToka. Na szczęście użytkownicy tej społeczności coraz częściej zgłaszają takie zachowania na policję lub do serwisu, aby blokował nieodpowiednie filmy.

Korzystanie z aplikacji TikTok

Więcej jest treści wartościowych czy śmieciowych?

Na to jakie treści będzie wyświetlał nam TikTok mamy wpływ my sami. Algorytm rejestruje jakie filmy oglądamy i podsyła nam podobne. Jeżeli dana osoba będzie oglądała śmieciowe treści to takie będą jej się wyświetlały. Jeśli natomiast użytkownik decyduje się wybierać wartościowy content to taki jest mu proponowany. Czasami algorytm głupieje, ale jest możliwość informowania TikTok, że nie chcemy, aby wyświetlał nam wideo o danej treści.

Na pytanie postawione w ostatnim akapicie nie ma jednoznacznie odpowiedzi. Jednak w porównaniu do innych aplikacji takich jak Facebook, Instagram czy Twitter na TikToku jest zdecydowanie więcej śmieciowego contentu. Jest jeszcze jedna istotna wada. TikTok dość intensywnie szpieguje swoich użytkowników, o czym było głośno w 2020 roku. Z kolei największy plus tej aplikacji to możliwość dotarcia do znacznie większej liczby użytkowników niż w przypadku konkurentów, u których za zasięgi trzeba płacić.

Czytaj dalej