Śpisz nieregularnie? Grozi Ci depresja

19 Luty 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
depresja
Źródło: wjon.com

Im większa nieregularność snu tym ludzki organizm będzie cierpiał na gorszy nastrój i samopoczucie. Dodatkowo zbyt mała ilość snu zwiększa szansę na wystąpienie takich schorzeń jak np. syndrom chronicznego zmęczenia i depresja.

Ilość snu a nastrój

Najnowsze badania sugerują, że nieregularny i zbyt krótki sen może na dłuższą metę zwiększać ryzyko chorób takich jak depresja. Badanie to, zostało przeprowadzone przez zespół z Michigan Medicine - akademickiego centrum medycznego wykorzystuje dane z bezpośrednich pomiarów snu i nastroju ponad 2100 lekarzy rozpoczynających karierę zawodową w ciągu ostatniego roku.

depresja

Nowi lekarze zwani stażystami (nazwa podczas pierwszego roku pracy po szkole medycznej) doświadczają, długich intensywnych dni pracy co wiąże się równocześnie, z nieregularnymi porami snu i ogólnym niedosypianiem. Nowe badanie opiera się na danych zebranych przez śledzenie snu i stanu samopoczucia nowych lekarzy. Do pomiarów wykorzystano urządzenia noszone na nadgarstkach. Dodatkowo osoby te zgłaszały również swój codzienny nastrój za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Wykonywały one również kwartalne testy dotyczące depresji.

Wyniki są jednoznaczne

Osoby, których urządzenia pokazywały największą nieregularność godzin snu, z reguły uzyskiwały też najwyższe wyniki w standardowych kwestionariuszach objawów depresji i mieli niższe dzienne oceny nastroju. Osoby, które regularnie przesiadywały do późnych godzin nocnych, również uzyskały wyższe wyniki w kwestionariuszu objawów depresji i miały niższy dzienny nastrój. Wyniki tych badań są uzupełnieniem wiedzy na temat bezpośredniego oddziaływania ilości snu na nastrój dzienny oraz ryzyko wystąpienia depresji.

depresja

Czym jest depresja?

Depresja jest stanem obniżonego nastroju i niechęci do aktywności. Może wpływać na myśli, zachowanie, motywację, uczucia i samopoczucie danej osoby. Głównym objawem depresji jest anhedonia, która oznacza utratę zainteresowania lub utratę poczucia przyjemności z pewnych czynności, które zwykle sprawiają ludziom radość. Może charakteryzować się smutkiem, trudnościami w myśleniu i koncentracji oraz znacznym zwiększeniem lub zmniejszeniem apetytu i czasu przeznaczonego na sen. Osoby doświadczające depresji mogą mieć poczucie odrzucenia, beznadziejności, a czasami myśli samobójcze. Choroba może mieć charakter krótkotrwały lub długotrwały.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Nauka zrobiła kolejny krok. Rozszyfrowano formę nowego lodu
Psy pomagają nauczyć maszyny w jaki sposób wykrywać nowotwory
Archeolodzy odkryli starożytną fabrykę piwa w Egipcie

Czytaj dalej