Sony PlayStation vs Microsoft Xbox One: która konsola jest lepsza?

23 Luty 2021 | Jakub Barabasz | Sprzęt
Sony PlayStation
Źródło: gamespot.com

Walka między Sony PlayStation 4 a Microsoft Xbox One trwała przez ostatnie osiem lat i według wszelkich rachunków była to naprawdę fascynująca rywalizacja. Obecnie graczy elektryzuje już pojedynek pomiędzy PS5 a Xbox Series X/S. Nie oznacza to jednak, że starsze generacje na dobre zniknął z rynku gier. Czy więc powinieneś uaktualnić swój starzejący się system?

Podczas gdy konsole Sony i Microsoftu miały podobną cenę i specyfikację decydujący czynnik, który wpłynął na decyzję większości ludzi o zakupie, sprowadzał się do dwóch rzeczy: oferowanych gier i tego, co posiadali ich znajomi.

Czy należy już porzucić stare generacje konsol?

Być może zastanawiasz się, czy warto zawracać sobie głowę zakupem jednej z next-genów, ponieważ zarówno Xbox Series X, jak i PS5 są wstecznie kompatybilne, co oznacza, że możesz grać we wszystkie gry na PS4 i Xbox One, które mogłeś przegapić - a wiele z nich wygląda lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Zapasy magazynowe są jednak nadal ograniczone.

Niemniej jednak nawet jeśli dostępne są teraz potężniejsze modele, nie umniejsza to faktu, że PS4 i Xbox One to doskonałe konsole z mnóstwem najlepszych gier i stałym wsparciem ze strony deweloperów. Jest więc zdecydowanie za wcześnie, by odrzucać atrakcyjność obu systemów.

Sony PlayStation

Łączność

Zarówno Xbox One S i X mają identyczne porty, w tym dwa porty HDMI, jeden do odbioru wejścia z kablówki lub pudełka satelitarnego, a jeden, że wejścia do telewizora. Do tego dochodzą dwa porty USB-3, wyjścia IR, optyczne wyjście audio, porty Ethernet i oczywiście kabel zasilający, który jest kompatybilny z obiema wersjami Xboxa.

PS4 Pro i PS4 Slim mają podobne wejścia, choć nieco się różnią. Każde z nich ma pojedyncze wyjście HDMI, pojedynczy port USB z tyłu, port Ethernet i zasilanie. Jedyna różnica między Pro a Slim polega na tym, że Pro ma wyjście Optical Audio, podczas gdy Slim jest go pozbawione. Jedną z najbardziej fascynujących rzeczy w kwestii łączności PS4 jest jednak to, że obie wersje pozwalają użytkownikom na wymianę wewnętrznego dysku twardego na inny, wybrany przez nich. Wszystkie wersje Xbox One i PS4 obsługują Wi-Fi 802.11 ac i Gigabit Ethernet, więc niezależnie od tego, na którą konsolę się zdecydujesz, nie będziesz musiał się martwić o zgodność z siecią.

Sony PlayStation

RAM

Zarówno PS4, jak i PS4 Pro mają wyraźną przewagę nad Xbox-em dzięki szybszej pamięci GDDR5 o pojemności 8 GB, podczas gdy zarówno oryginalny Xbox One, jak i Xbox One S wybrały wolniejszą przepustowość 8 GB DDR3. Żaden z systemów nie przydziela całej tej pamięci grom, ponieważ część jest zarezerwowana do obsługi systemów operacyjnych.

PS4 rezerwuje do 3,5GB dla swojego systemu operacyjnego, pozostawiając deweloperom 4,5GB. Czasami mogą oni uzyskać dostęp do dodatkowego 1 GB "elastycznej" pamięci, gdy jest ona dostępna, ale nie jest to gwarantowane. Gwarantowana pamięć konsoli Xbox One wynosi nieco więcej niż 5 GB dla deweloperów, ponieważ wielowarstwowy system operacyjny Microsoftu zajmuje stałe 3 GB.

Sony PlayStation

Cena

Za konsolę Playstation 4 o pojemności 1 TB należy obecnie zapłacić 1399 złotych (wersja slim) lub 1799 złotych za wersję pro. Konsola Xbox One Slim także o pojemności 1 TB to koszt wysokości 1199 złotych. Pod względem kosztów nieco lepiej prezentuje się produkt od Microsoftu.

Kontrolery

Porównując kontrolery do PS4 i Xbox One, należy wziąć pod uwagę rozmiar, wygodę i czas pracy na baterii. Który kontroler jest lepszy? Z gamepada PS4 płynie wiele zadowolenia, ale może to wynikać raczej z zaskoczenia, o ile wygodniejszy jest DualShock 4 w porównaniu z DualShockiem 3. Jest też wyposażony w akumulator, a nie baterie AA, jak w przypadku kontrolerów Xbox One.

Sony PlayStation

Kamera

Kiedy na rynku pojawiły się PS4 i Xbox One, ich kamery zostały okrzyknięte jednym z najważniejszych aspektów tych urządzeń. Jednak w kolejnych latach zarówno Kinect Microsoftu, jak i PS4 Camera Sony straciły na popularności. Trochę szkoda, bo w pewnym momencie nowa technologia Kinect wyglądała bardzo obiecująco, śledząc do sześciu obiektów jednocześnie i przetwarzając 2 GB danych na sekundę. Szersze o 60% pole widzenia kamery w porównaniu z Kinectem z Xboksa 360 naprawiło irytujące komunikaty o błędach typu "stań w odległości 6 stóp". Kamera PlayStation również nie ma w tym momencie tak wiele do zaoferowania. Posiada dwie kamery o rozdzielczości 1280 x 800px.

Gry

Zarówno PS4, jak i Xbox One posiadają obecnie pokaźne biblioteki gier. PS4 ma ich nieco ponad 2000, z czego ponad 299 to gry na wyłączność, podczas gdy Xbox One ma ich prawie 2000 - z mniej niż połową liczby gier na wyłączność, jaką ma PS4.

Wśród najpopularniejszych xboxowych gier wymienić można: Halo (seria), Gears of War (seria), Cuphead, Sea of Thieves, a także Forza Motorsport. Platforma Xbox wyróżnia się także dzięki usłudze Xbox Game Pass. Ta usługa subskrypcji daje graczom dostęp do obracającej się listy ponad 100 gier za miesięczną opłatą. Liczba "exclusivów" Microsoftu wypada blado w porównaniu z Sony.

Sony PlayStation

Artykuły, które mogą Ci się spodobać:

Gry 2021 - lista najlepszych premier ze stycznia i lutego
Instagram - ranking najpopularniejszych profili w Polsce
YouTube - ranking najpopularniejszych polskich twórców

Czytaj dalej