Potentia! Nowy postapokaliptyczny survival

16 Luty 2021 | Jakub Barabasz | Premiery
Potentia
Źródło: steam.com

Potentia pojawiła się na rynku 11 lutego. Dostępna jest w Serwisie Steam. Za produkcję gry odpowiedzialne jest tureckie studio Willy Pumpkin.

O czym opowiada Potentia?

Potentia to przygodowa gra akcji polegająca przede wszystkim na eksplorowaniu terenu oraz skradaniu się. Fabuła przenosi gracza do świata, w którym właśnie dobiegł koniec zimnej wojny. Obywatele chcący uczcić to wydarzenie wychodzą tłumnie na ulice. W tym momencie dochodzi do ataku śmiercionośną bronią energetyczną.

Broń pozostawia nienaruszone budowle, a także nie ma złego działania na zwierzęta czy też okoliczną roślinność. Wskutek jej działania znika jednak większość obywateli. Osoby, które pozostały w miasteczku postradały swoje zmysły lub zamieniły się w złowrogie i żądne krwi postacie. Głównym protagonistą w grze jest Victor, który wraz wspólnie ze swoją żoną Anną zmuszony jest stawić czoła całej tej sytuacji.

Potentia

Mechanika gry Potentia

Rozgrywka toczy się przy użyciu kamery trzecioosobowej. Gracz przemierza zarówno opustoszałe miasteczko, jak i klimatyczne plenery. Produkcja stawia duży nacisk na eksplorację, która w Potentii jest niezwykle ważna. Poszczególne etapy gry można przejść zarówno po cichu, jak i z użyciem broni palnej.

Produkcja ukazała się póki tylko w języku angielskim (dialogi i napisy).

Potentia

Czym dokładnie są gry postapokaliptyczne?

Aby naprawdę zagłębić się w to, co czyni grę postapokaliptyczną wspaniałą, prawdopodobnie ważne jest, aby przedyskutować, co czyni grę w ogóle "postapokaliptyczną". Możliwe są tutaj dwa kryteria:
1. Gra rozgrywa się w realnym świecie lub alternatywnej rzeczywistości tego świata
2. Miało miejsce apokaliptyczne wydarzenie, które zniszczyło społeczeństwo, jakie znamy, pozostawiając po sobie jedynie chaos i entropię
Wśród postapokaliptycznych produkcji wyróżnić można gry RPG, FPS, survival, a także strategie. Najpopularniejsze gry tego gatunku to:

  • S.T.A.L.K.E.R - Shadow of Chernobyl
  • Metro 2033
  • seria Fallout
  • The Last of Us
  • Days Gone
  • The Walking Dead
  • Death Stranding

Potentia dostępna jest za pośrednictwem Steam. Platforma Steam jest największą platformą dystrybucji cyfrowej dla gier PC, posiadającą około 75% przestrzeni rynkowej w 2013 r. Do 2017 r. użytkownicy kupujący gry za pośrednictwem Steam osiągnęli łączną kwotę około 4,3 mld USD natomiast w 2019 roku firma ta, miała już ponad 34 000 gier z ponad 95 milionami miesięcznych aktywnych użytkowników.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Które gry są obecnie najpopularniejsze na Steam?
GTA 6 coraz bliżej? Ile czasu będziemy czekać na nową odsłonę cyklu?
Kiedy premiera Resident Evil Village? Znamy dokładną datę

Czytaj dalej