Poczta Polska wycofa naklejanie znaczków? Kod kreskowy coraz bliżej

5 Marzec 2021 | Sebastian Kaniewski | Internet
Poczta Polska
Źródło: Poczta Polska

Poczta Polska coraz śmielej przystosowuje się do XXI wieku. Jak na razie postanowiła zrezygnować z opłat znaczkami pocztowymi. Opłata ma zniknąć od maja bieżącego roku.

Opłata ma zniknąć od maja 2021 roku. Znaczki pocztowe na listach poleconych zostaną zastąpione kodem kreskowym i literą R. Dzisiaj jak doskonale wiemy w polu opłaty pocztowej na kopercie umieszczany jest znaczek, natomiast na paczkach i w przesyłkach kurierskich są kody kreskowe. Wkrótce to się jednak zmieni.

Od maja gdy klient wypełni potwierdzenie nadania listu i przekaże przesyłkę na poczcie, to pracownik od razu naniesie potwierdzenie wniesienia opłaty za list w formie naklejki R.

Poczta Polska wprowadza zmiany

Poczta Polska

W przypadku, gdy dana osoba kupiła już sobie w przeszłości więcej znaczków na zapas, to będzie można z nich skorzystać do końca kwietnia. Początkowo datą, w której miał zostać wprowadzony nowy format był 1 luty 2021 roku, jednak Poczta w trosce o swoich klientów postanowiła przedłużyć ten termin. Macie zatem dodatkowe trzy miesiące na wykorzystanie wykupionych przez siebie wcześniej znaczków.

Zmiany będą obowiązywały tylko klientów indywidualnych. Nie będzie też możliwa dopłata do e-znaczka w formie znaczków obiegowych. Jeśli klient nie wniósł pełnej opłaty, będzie zobowiązany do kupienia właściwego e-znaczka lub opłacenia listu poleconego w placówce.

Filateliści - nie ma powodów do obaw!

Poczta Polska

Poczta Polska postanowiła również uspokoić filatelistów - to, że znaczki pomału odchodzą do lamusa, to nie oznacza, że oni nadal nie będą mogli ich gromadzić. Spokojnie - będziecie mogli cały czas je zbierać, a Poczta będzie mogła realizować kompleksowe zmiany.

Czytaj dalej