Alone in the Dark - remake starszego brata Resident Evil, zadebiutuje już 20 marca

Na przestrzeni ostatnich lat jako gracze zostaliśmy niezwykle bogato obdarowani odświeżonymi wersjami kultowych już produkcji. Alone in the Dark wcale nie jest w tym przypadku odosobnione. Pierwotnie gra miała pojawić się na steamie 25 października, lecz ostatecznie data premiery została przesunięta dwukrotnie.

Alone in the Dark – remake starszego brata Resident Evil, zadebiutuje już 20 marca
Podaj dalej

Alone in the Dark 

Fot. THQ NORDIC

O serii Alone in the Dark słyszeli zapewne jedynie prawdziwi wyjadacze horrorów. Serię gier, kryjącą się pod tym tytułem, zapoczątkowano w 1992 roku. Gra przede wszystkim zdobyła serca graczy poprzez zastosowanie przełomowych (jak na tamte czasy) rozwiązań. Ta wciąż jest uznawana za prekursora gier z gatunku survival horror i jest przykładem dla produkcji, które znamy dzisiaj. Rozwiązania przedstawione w Alone in the Dark, zostały, chociażby wykorzystane przez popularną serię Resident Evil. Stąd w tytule wzmianka o tym, iż mamy tu do czynienia ze starszym bratem produkcji wychodzącej spod skrzydła Capcomu.

Akcja gry rozgrywa się w latach 20. XX wieku. Na samym starcie dowiadujemy się o tym, że ojciec Emily Hartwood zaginął w tajemniczych okolicznościach. Po latach kobieta postanawia przybyć do posiadłości Derceto w towarzystwie prywatnego detektywa – Edwarda Carby’ego. Graczom przyjdzie rozwikłać zagadkę zniknięcia Hartwooda, jednocześnie dowiadując się, że dwór domu został opanowany przez coś nienaturalnego. Postacie zostają zmuszone do wzięcia udziału w walce o przetrwanie. 

Poza całkowitym odświeżeniem grafiki i gameplayu, zupełnie nowy wygląd otrzymały również główne postacie. W Alone in the Dark w prywatnego detektywa wcielił się David Harbour, aktor znany z serialu Stranger Things na Netflixie. Pojawił się on również w filmie Hellboy. Z kolei postać Emily Hartwood zagrała Jodie Comer, która wystąpiła w filmie Free Guy i w serialu Obsesja Eve.

Jaki był powód opóźnień? 

Fot. THQ NORDIC

Cóż… twórcy najzwyczajniej się przeliczyli. Na początku projektanci mieli nadzieję, że kultowa marka i wielkie hollywoodzkie gwiazdy wystarczą, aby gra podbiła rynek. Niestety im dalej w las, tym pewność siebie drastycznie spadała. W dodatku, premiera Alone in the Dark kolidowała z dwiema dużymi produkcjami, co ostatecznie przyczyniło się do podjęcia decyzji w sprawie przesunięcia premiery. Początkowo miała się ona pojawić 25 października 2023 roku. 

,,Naszym zamiarem jest uniknięcie konkurowania z nadchodzącą premierą epickiego Alana i ominięcie olśniewającej panoramy miast ozdobionych wdzięcznymi huśtawkami Spider-Mana. Chcemy pozostać tak bardzo „samotnymi w ciemności”, jak to tylko możliwe. Aby to uczynić, przesunęliśmy termin mrożącego krew w żyłach horroru, którego premiera odbędzie się 16 stycznia 2024 r. To opóźnienie będzie miało podwójny cel: nie tylko pozwoli nam na skrupulatne doskonalenie wrażeń z gry, ale także zapewni nam możliwość pełnego zanurzenia się w niezwykłych premierach października” – powiadomił THQ Nordic.

Biorąc pod uwagę, jak obie gry zostały przyjęte przez fanów, to ciężko nie przyznać twórcom Alone in the Dark trafnej decyzji. Wielu twórców postąpiłoby na ich miejscu bardzo podobnie. 

Alone in the Dark już w marcu 

Fot. THQ NORDIC

Ostatecznie nie pojawiło się w styczniu przez wzgląd na troskę o projektantów, dla których nadchodzące święta byłyby pełne stresu i nerwów. Alone in the Dark trafi w ręce graczy dopiero 20 marca 2024 roku, czyli dwa miesiące później niż było to pierwotnie planowane. Taka rezerwa czasu wskazuje na to, że obecny stan gry być może nie jest dla developerów wystarczająco satysfakcjonujący. Być może napotkali też jakiś problem, na który muszą poświęcić więcej czasu niż możemy sobie to wyobrazić. W każdym razie, twórcy gwarantują, że gracze nie mają się o co bać, a premiera na pewno odbędzie się 20 marca. 

Wymagania sprzętowe: 

Tutaj sytuacja jest dla nas całkiem niezrozumiała. Tak właściwie poza wymaganiami sprzętowymi, jakie pojawiły się w wersji demonstracyjnej, to nie otrzymaliśmy żadnych nowych wieści na ich temat. Wiele osób spodziewało się, że wraz z przewidywaną datą premiery na styczeń, zostaną udostępnione oficjalne dane dotyczące sprzętu. Tak jednak się nie stało. Dlatego w tym artykule zobaczycie wymagania sprzętowe z dema. 

KONFIGURACJA MINIMALNA:

 • System operacyjny: Windows 10, 64 Bit
 • Procesor: Intel Core i5- 8400; AMD Ryzen 5 2600
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 970 8GB; AMD Radeon RX 570 8GB
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni

KONFIGURACJA ZALECANA: 

 • System operacyjny: Windows 10, 64 Bit
 • Procesor: Intel Core i7-8700K; AMD Ryzen 5 3600
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 2060 8GB; AMD Radeon RX 5700 8GB
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni

Jeżeli chcecie przetestować w praktyce, czy wasze komputery wytrzymają pod naporem Alone in the Dark, warto wypróbować darmowe demo na steam. Znajdziecie je tutaj

 

Przeczytaj również