Nowa funkcja w mapach od Apple, będą ostrzegać o wypadkach i patrolach

13 Luty 2021 | Artur Kuśmierzak | Mobile
Mapy Apple
Źródło: Apple.com

W końcu! Apple uzupełnił swoje mapy o to, co już od kilku lat jest w mapach Google na androidach, czyli o możliwość zgłaszania tak zwanych zdarzeń drogowych. Można między innymi ostrzec innych użytkowników map o wypadku lub kontroli policyjnej. To znacząco ułatwi korzystanie z tej aplikacji i poprawi komfort podróżowania.

Funkcja jest dostępna w systemie iOS 14.5 firmy Apple. Przycisk do zgłaszania zdarzeń drogowych został schowany w tak zwanym ukrytym menu. Po jego otworzeniu, na początek, będzie możliwość zgłoszenia wypadku, kontroli policyjnej oraz innej niebezpiecznej sytuacji. Widoczny będzie również czas zgłoszenia zdarzenia przez użytkowników. Po to, aby inne osoby wiedziały, czy na przykład kontrola policyjna została odnotowana w konkretnym miejscu godzinę temu czy 4 godziny. Bez określenia czasu tego typu funkcje bardzo dużo tracą na funkcjonalności.

Nowa opcja dostępna również w systemie Apple Car Play

Co istotne, nowa funkcja będzie również dostępna w aplikacji Apple Car Play. To bardzo dobra informacja, bo niektórzy kierowcy nie będą już musieli korzystać z nawigacji na telefonie. Mogą ją po prostu uruchomić na ekranie systemu info-rozrywki w swoim samochodzie. To naszym zdaniem dużo wygodniejsze rozwiązanie niż patrzenie na mały ekran smartfona. Oczywiście pod warunkiem, że ich auto obsługuje tę aplikację. Wiele samochodów nadal nie oferuje takich możliwości, a przecież większość pojazdów na rynku to auta 10- czy 15-letnie. Większość osób będzie zmuszona skorzystać ze smartfona. Map Apple warto używać na telefonie również w przypadku, gdy Apple Car Play w samochodzie działa zbyt wolno. Może tak być na przykład w chłodne dni, kiedy systemy i urządzenia w aucie muszą się nagrzać zanim zaczną prawidłowo pracować.

wypadek

Data premiery nowych map od Apple nie jest dokładnie znana

Jednak póki co, trzeba jeszcze poczekać na premierę nowego systemu operacyjnego. Apple nie ujawniło jeszcze oficjalnych informacji na ten temat. Według niektórych doniesień, nowa opcja może pojawić się jeszcze w marcu tego roku, czyli lada moment. Jak będzie w praktyce? Zobaczymy. Jednak jeśli potrzebujecie nawigacji z możliwością zgłaszania zdarzeń drogowych na już, to jak na razie jesteście skazani albo na Janosika, albo na Google Maps. Na rynku zapewne są jeszcze inne aplikacje, ale raczej nie liczcie na tak wysoki poziom dokładności map.

Opcje zgłaszania zdarzeń drogowych powinny być dostępne we wszystkich aplikacjach nawigacyjnych. Nie tylko w mapach Apple. Korzystanie z nich nie tylko wpływa na komfort podróżowania, ale też i na bezpieczeństwo. Dzięki takiej opcji można ominąć długi korek w przypadku wypadku i zaoszczędzić nawet do kilku godziny. To bardzo istotne, szczególnie dla kierowców, którzy dużo czasu spędzają w podróży i liczy się dla nich każda minuta. Z drugiej strony, można uniknąć też mandatu lub kontroli drogowej.

Strona główna