No nareszcie! Google zdecydowało się obniżyć prowizje w Sklepie Play

17 Marzec 2021 | Sebastian Kaniewski | Internet
Google
Źródło: Google

Apple ogłosiło, że twórcy oprogramowania, których roczne przychody są niższe niż 1 milion dolarów, będą płacić niższą prowizję od transakcji. Teraz na taki ruch zdecydowało się również Google.

Taki gest w stronę programistów ma ułatwić im przetrwanie i zmniejszyć koszty w dobie pandemii koronawirusa. Od pierwszego lipca deweloperzy, którzy nie zdołali przez rok przekroczyć kwoty miliona dolarów wpływów płacą Apple jedynie 15-procentową prowizję, zamiast 30-procentowej. Google wprowadza taki sam system, dzięki czemu 99 procent twórców, którzy dostarczają oprogramowanie do Sklepu Play będą płacić niższą prowizję.

Google monitoruje działania konkurencji

Google Play

Obie firmy obniżyły prowizję dla twórców o obrotach poniżej miliona, jednak to program Google jest bardziej korzystniejszy. Pierwszy zarobiony milion jest opodatkowany 15-procentową prowizją, natomiast każdy kolejny dolar po przekroczeniu tej kwoty jest opodatkowany z 30-procentową prowizją.

Z pewnością gest Google trzeba zaliczyć na plus. Dzięki temu niemal wszyscy twórcy nie będą musieli płacić aż tak dużych prowizji. Z drugiej strony ciekawe, czy Apple patrząc na zachowanie ze strony konkurenta, zdecyduje się jeszcze bardziej uatrakcyjnić swój system prowizyjny.

Apple wygląda pod tym względem gorzej

Google Play

Pamiętajmy bowiem, że w przypadku App Store w przypadku przekroczenia miliona przychodów, deweloper automatycznie przechodzi na standardową 30-procentową prowizję z brakiem możliwości powrotu do obniżonej za rok.

Czytaj dalej