Niedługo PIN odejdzie do lamusa. Rynek opanuje nowy sposób potwierdzeń

26 Luty 2021 | Sebastian Kaniewski | Gadżety
PIN
Źródło: PIN

Rynek płatności kartą w dalszym ciągu ewoluuje i sami nie wiemy, jak to będzie wyglądało za kilka lat. Wiemy jednak, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnej zmiany. Karty płatnicze mają uzyskać nową, przydatną funkcję. PIN odejdzie do lamusa.

Jak donosi wiele ostatnich badań Polacy uwielbiają testować nowe formy płatności, przez co z roku na rok coraz więcej osób korzysta z płatności za pomocą telefonów. Jak doskonale wiecie, płatności można dokonywać również korzystając ze swoich smartwatchów. W ostatnim czasie sporą popularność zyskały także kody BLIK, które odniosły wielki sukces na polskim rynku. Operatorzy kart płatniczych nie zamierzają jednak na tym poprzestać.

PIN odejdzie do lamusa?

PIN

Najnowszym pomysłem jest stworzenie kart płatniczych, które będą odpowiednio zabezpieczone danymi biometrycznymi. Karty te mają wykorzystywać wzór tęczówki lub odcisk palca do potwierdzenia płatności za zakupy. W ciągu najbliższych pięciu lat, zdaniem ekspertów, karty te mają opanować cały rynek płatności.

Najwięksi operatorzy rozpoczęli już test takich kart. W Chinach możemy już np. potwierdzić transakcje za pomocą rozpoznawania twarzy. We Francji z kolei bank BNP Paribas wprowadził możliwość zamówienia karty VISA, w której transakcje potwierdzane są za pomocą odcisku palca.

Polacy chętnie przetestowaliby taką opcję

Polska również chętnie sprawdziłaby takie metody płatności. Według danych przedstawionych przez Visę aż 62 proc. Polaków chętnie skorzystałoby z możliwości takiej formy płatności. Aż trzech na czterech ankietowanych przyznało, że skorzystanie z odcisku palca jest o wiele szybsze niż wpisanie hasła PIN. Polacy chętnie korzystają z płatności natychmiastowych takich jak BLIK, dlatego też wydaje się, że wyżej wspomniany pomysł może mieć w naszym kraju sporą rzeszę zwolenników.

Czytaj dalej