Netflix zamierza zakończyć użyczanie kont innym użytkownikom

14 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Internet
Oglądanie Netflixa na komputerze
Źródło: pixabay.com

Netflix zamierza zakończyć użyczanie kont innym użytkownikom. Jak dotąd właściwie dało się to robić bezkarnie. Jednak już wkrótce to się skończy. Firma testuje kilka rozwiązań, które mają całkowicie wyeliminować takie działanie.

Skąd się wziął Netflix? Ile to kosztuje? Geneza współdzielenia kont

Netflix jest na rynku już od lat 90. Na początku firma zajmowała się wypożyczaniem filmów na DVD. Jednak wraz z rozwojem Internetu tego typu wypożyczalnie przestały mieć rację bytu. Ludzie nie mieli już czasu ani ochoty jeździć tam po fizyczne pudełka z płytami. Chcieli mieć wszystko od ręki i to bez wychodzenia z domu. Firma Netflix doskonale zbadała rynek i potrzeby współczesnego konsumenta i postawiła na platformę internetową. Obecnie ich usługi są dostępne niemal na całym świecie. Wyłączonych jest raptem kilka krajów.

Internetowa platforma z filmami

Na początku rozwoju platformy internetowej Netflix można było korzystać z wirtualnej wypożyczalni filmów przez pierwszy miesiąc za darmo. Obecnie taka usługa kosztuje od 34 do 52 zł miesięcznie. Wymaga podpięcia karty kredytowej lub debetowej, a należności są ściągane z niej regularnie co miesiąc. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które stosuje obecnie większość platform internetowych lub firm oferujących usługi w formie abonamentu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli nie korzystamy z Netflixa to łatwo zapomnieć o ,,odpięciu" karty, z której cały czas jest pobierana cykliczna opłata.

Ludzie , aby nie płacić za Netflixa 34 czy 52 zł miesięcznie często umawiali się ze znajomymi w dość sprytny sposób. Jedna osoba podpina kartę, a kilku znajomych wysyła jej pieniądze. Opłata była rozdzielana proporcjonalnie do ilości znajomych dokładających się do abonamentu. Choć nie jest to zgodne z regulaminem platformy Netflix to jak dotąd firma przymykała na to oko. Nie było praktycznie żadnych mechanizmów walczących z tym zjawiskiem. Jednak do czasu.

Platforma z filmami Netflix

Jak Netflix zamierza walczyć z współdzieleniem kont?

Firma uruchomiła już pierwsze mechanizmy, aby rozpocząć akcję przeciwko współdzieleniu kont. Jak wiadomo platforma traci na tym ogromne pieniądze. Na początku zdecydowano się na dość delikatne ruchy bez większych konsekwencji. Do wielu użytkowników dotarł już komunikat z informacją, że jeśli mieszkają w innym miejscu niż właściciel konta to powinni założyć własne. Netflix wysyła kod do odblokowania konta SMS-em lub przez e-mail. Jednak póki co można jeszcze tę weryfikację przesunąć w czasie i dalej korzystać z usług platformy. Netflix dla osób, które zdecydują się założyć własne konto i tak jakby przyznają się do współdzielenia go z innymi, platforma oferuje 30 dni darmowego korzystania. To na razie bardziej kosmetyczne ruchy i grzeczne sugestie serwisu, ale z czasem zapewne tego typu działania będą coraz bardziej stanowcze. Przecież chodzi o ogromne pieniądze.

Czytaj dalej