Nauka znalazła sposób na nadciśnienie? Z pomocą przyszły...żyrafy

18 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
Nauka żyrafa nadciśnienie genetyka
Źródło: pixabay.com

Nauka od wielu lat stara się znaleźć sposób na popularne choroby i dolegliwości towarzyszące ludzkości. Zespół naukowców do walki z nadciśnieniem planuje wykorzystać...żyrafy.

Nauka szuka rozwiązania problemu nadciśnienia

Dla biologów długa szyja żyrafy jest doskonałym przykładem pracy ręcznej ewolucji, przytaczanym zarówno przez Karola Darwina, jak i Jeana-Baptiste'a. Jest to również problem inżynieryjny. Aby doprowadzić tlen z dwumetrowej szyi do mózgu, serce żyrafy nieustannie pompuje krew pod ciśnieniem około 2,5 razy wyższym niż normalne ciśnienie u ludzi. Obecnie, nowy genom żyrafy ujawnia zmiany genetyczne, które pozwalają tym zwierzętom na szczęśliwe życie z nadciśnieniem.

Nauka nadciśnienie genetyka

Gen żyrafy pomoże w walce z nadciśnieniem?

Naukowcy wszczepili również gen żyrafy u myszy i wykazali, że chroni je on przed nadciśnieniem. Doświadczenie to być może zapoczątkuje również nowe terapie dla ludzi. W nowym badaniu naukowcy z Chin, Norwegii i Danii porównali geny samca żyrafy z genami 50 innych ssaków, w tym najbliższego krewnego żyrafy, czyli okapi. Opublikowane w tym tygodniu, badanie identyfikuje 490 genów z unikalnymi adaptacjami u żyrafy. Większość mutacji znajduje się w genach związanych z układem sercowo-naczyniowym, wzrostem kości i układem sensorycznym. Zespół skupił się szczególnie na jednym z genów, w którym to znaleziono aż siedem unikalnych mutacji. U ludzi i myszy mutacje w tym genie są związane z wadami układu sercowo-naczyniowego i kostnego.

Nowa metoda leczenia nadciśnienia pojawi się wkrótce?

Aby dowiedzieć się więcej, zespół użył tego DNA, aby wstawić mutacje żyrafy do genu u myszy. Zmutowane myszy nie miały długich szyi ani nie wykazywały żadnych widocznych zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Zespół postanowił więc sprawdzić, jak zwierzęta zareagują na wysokie ciśnienie krwi, co jest normalnym stanem u żyrafy. Podano pięciu z 10 zmodyfikowanych myszy lek wywołujący wysokie ciśnienie krwi, a także wstrzyknięto lek pięciu normalnym myszom. U normalnych myszy rozwinęło się nadciśnienie i związane z nim uszkodzenie nerek i serca. Wszystkie zmutowane gryzonie, w tym te, którym podano lek, pozostały zdrowe, a ich ciśnienie krwi wzrosło tylko nieznacznie. Dalsze badania mogą więc wskazać sposoby leczenia nadciśnienia, jednak mówienie o metodach terapeutycznych w tym momencie byłoby przedwczesne.

Nauka żyrafa nadciśnienie

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Biegun Północny: zaobserwowano kosmiczny huragan
Netflix rozpoczął produkcję nowego wysokobudżetowego filmu
The Walking Dead na urządzeniach mobilnych? Nowa gra już zapowiedziana!

Czytaj dalej