NASA: Teleskop Jamesa Webba kończy przygotowania do startu

3 Marzec 2021 | Jakub Barabasz | Nauka
NASA
Źródło: physicsworld.com

W lutym nastąpił znaczący postęp w pracach nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba NASA, który zakończył swoje ostatnie testy funkcjonalne w Northrop Grumman w Redondo Beach w Kalifornii. Naukowcy pomyślnie zakończyli dwa ważne etapy, które potwierdziły, że wewnętrzna elektronika obserwatorium działa zgodnie z przeznaczeniem oraz że statek kosmiczny i jego 4 instrumenty naukowe mogą prawidłowo wysyłać i odbierać dane poprzez tę samą sieć, której będą używać w przestrzeni kosmicznej.

Teleskop wyruszy już w październiku

Bardzo możliwe, że NASA wystrzeli Kosmiczny Teleskop Webba w październiku tego roku. Test systemów kompleksowych, który odbył się w Northrop Grumman, oraz test segmentu naziemnego, który odbył się we współpracy z Space Telescope Science Institute w Baltimore. Przed testem środowiska startowego technicy przeprowadzili pełne skanowanie, znane jako kompleksowy test systemów. Ocena ta pozwoliła ustalić bazową wydajność elektryczną całego obserwatorium i wszystkich wielu komponentów, które współpracują ze sobą, aby stworzyć ten najlepszy na świecie teleskop do nauki o kosmosie.

Po zakończeniu testów środowiskowych, technicy i inżynierowie przeprowadzili kolejny kompleksowy test systemów i porównali dane z obu testów. Po dokładnym przeanalizowaniu danych zespół potwierdził, że obserwatorium zarówno pod względem mechanicznym, jak i elektronicznym przetrwa rygory związane z wystrzeleniem.

NASA

Teleskop testowany był przez 17 dni

W ciągu 17 kolejnych dni testowania systemów technicy włączyli wszystkie komponenty elektryczne Webba i przeprowadzili zaplanowane operacje, aby upewnić się, że każdy z nich działa i komunikuje się ze sobą. Podczas testu wszystkie polecenia zostały wprowadzone poprawnie. Cała odbierana telemetria była prawidłowa, a wszystkie skrzynki elektryczne i każda strona zapasowa działały zgodnie z założeniami. Ostatnie skanowanie systemów Webba potwierdziło, że obserwatorium wytrzyma środowisko startowe.

Po zakończeniu końcowej kompleksowej oceny systemów Webba, technicy natychmiast rozpoczęli przygotowania do kolejnego ważnego etapu, znanego jako test segmentu naziemnego. Test ten został zaprojektowany tak, aby symulować cały proces od planowania obserwacji naukowych do umieszczenia danych naukowych w archiwum społeczności.

NASA

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Biegun Północny: zaobserwowano kosmiczny huragan
Psy pomagają nauczyć maszyny w jaki sposób wykrywać nowotwory
Nauka zrobiła kolejny krok. Rozszyfrowano formę nowego lodu

Czytaj dalej