Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa? Przenośny komputer dla ciebie

6 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Sprzęt
Jak wybrać dobrego laptopa?
Źródło: pixabay.com

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa? Podpowiadamy na jakie parametry warto patrzeć wybierając przenośny komputer. Które kwestie są kluczowe przy wyborze takiego urządzenia?

Najważniejsze kryterium , o którym musisz pamiętać wybierając przenośny komputer?

Przede wszystkim musisz postawić sobie pytanie do czego takie urządzenie będzie Ci potrzebne. Czy szukasz komputera do pisania i korzystania z Internetu? A może potrzebny Ci laptop do grania lub obróbki filmów czy zdjęć? Jeżeli szukasz urządzenia do wykonywania prostych czynności na komputerze, to tak naprawdę nie potrzebna ci ani dobra karta graficzna, ani duży ekran. W takim przypadku powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na obecność dysku SSD i ilość pamięci RAM. Przyda się też 4-rdzeniowy procesor, który z powodzeniem obsłuży wykonywanie kilku zadań na raz. Nie musi mieć dużego taktowania. 1,8-2,0 GHz w zupełności wystarczy.

Komputer do pracy i korzystania z Internetu

Przenośny komputer do grania czy obróbki filmów lub zdjęć to urządzenie wymagające wydania co najmniej 3000-4000 zł. W tym przypadku nie może być miejsca na kompromisy. Oczywiście nie oznacza to, że powinniście kupować najdroższy sprzęt dostępny na rynku za ponad 10 000 czy 20 000 zł. Możecie celować w średnią półkę. Jednak odradzamy decydowanie się na najtańsze urządzenia sprzedawane w sklepach. W tym przypadku powinniście zwrócić uwagę niemal na wszystkie parametry komputera.

Parametry techniczne to podstawa w przypadku laptopów do zadań specjalnych

Po pierwsze. Taki laptop musi mieć mocny procesor. W tym przypadku nawet bardziej liczy się jak największe taktowanie samego procesora niż ilość jego rdzeni. Mimo to warto zwrócić uwagę na jedno i drugie. Odradzamy wybieranie procesorów, które mają mniej niż 2,4 GHz taktowania na jednym rdzeniu. Oczywiście im więcej tym lepiej, ale też drożej. Pamięć RAM również w tym przypadku nie jest bez znaczenia. 8 GB to w dzisiejszych czasach absolutne minimum w komputerze do grania czy obróbki filmowej.

Komputer do pracy i korzystania z Internetu

Radzimy zwracać uwagę również na kartę lub karty graficzne. Im mają więcej pamięci RAM tym lepiej. A jeśli są dwie to już w ogóle gry i obróbka filmów powinna odbywać się w ekspresowym tempie. 4 GB RAM to absolutne minimum. Oczywiście musi być ona dedykowana, a nie zintegrowana. Kolejna ważna kwestia to dysk, a właściwie dyski. Ich łączna pojemność powinna mieć co najmniej 1 TB, czyli 1000 GB. Zarówno gry jak i filmy zajmują sporo miejsca. Obowiązkowo jeden z dysków powinien być dyskiem SSD. Te są droższe niż tradycyjne HDD, ale są dużo szybsze i znacznie cichsze.

Wybierając laptopa do grania lub obróbki zdjęć czy filmów, warto zadbać też o dobre chłodzenie. Jeżeli pracujecie często z komputerem na kolanach lub na łóżku to radzimy dokupić podkładkę z wentylatorami chłodzącymi. Tego typu laptopy dość szybko się grzeją. Mają przecież wyżyłowane parametry, więc muszą mieć dobre chłodzenie. Bez tego może dojść do przypalenia podzespołów i konieczności przeprowadzenia kosztownej naprawy.

Czytaj dalej