Na co zwracać uwagę przy zakupie telewizora Smart TV? [PORADNIK]

2 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Sprzęt
Jak wybrać Smart TV?
Źródło: pixabay.com

Telewizory Smart TV jeszcze kilka lat temu były bardziej fanaberią niż koniecznością. W dzisiejszych czasach po prostu już nie opłaca się kupować tradycyjnych telewizorów.

Rozmiar Smart TV i szybkość działania to podstawy?

Przy zakupie telewizora Smart TV radzimy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar. Oczywiście zależy to od wielkości waszego pomieszczenia. Nie warto kupować 100-calowego ekranu do małego pokoiku, bo nie będzie się go dobrze oglądało. Z drugiej strony zakup telewizora poniżej 50 cali również mija się z celem. Telewizory o przekątnej 30 czy 40 cali z systemem operacyjnym to zwykle modele, które wychodzą, albo już wyszły z produkcji. Kolejna ważna kwestia to obsługa formatu 4K a nawet 8K. Większość filmów czy to w Internecie czy w telewizji można póki co oglądać głównie w formacie FullHD. Jednak format 4K czy 8K będzie zdobywał coraz większą popularność.

Smart TV

Następną istotną kwestią jest szybkość działania menu i aplikacji Smart TV. Jeśli wybieracie telewizor przez Internet to warto wcześniej odwiedzić sklep ze sprzętem RTV czy market i jeśli to możliwe sprawdzić tam płynność działania konkretnych modeli. Wielu producentów ma swoje systemy obsługujące Internet czy aplikacje takie jak: Netflix, HBO czy YouTube. Radzimy sprawdzić czy działają płynnie. Niestety nie wszyscy producenci telewizorów mają dobrze działające systemy. Musicie to sprawdzić. Nikt nie będzie miał przyjemności z korzystania z wolnego, zacinającego się Smart TV . Z naszego doświadczenia wynika, że na chwilę obecną liderem w tworzeniu szybkiego oprogramowania do telewizorów jest firma LG. Jednak radzimy wam cały czas śledzić rynek, bo to się zmienia.

Rodzaj matrycy i pilot też mają ogromne znaczenie w użytkowaniu Smart TV

Kolejna ważna kwestia to rodzaj matrycy. Na rynku dostępne są Smart TV z matrycami VA lub IPS. Ten pierwszy rodzaj ma co prawda węższy kąt widzenia, ale za to znacznie lepiej oddaje kolory. To szczególnie docenią ludzie lubiący oglądać filmy. W przypadku teleturniejów, meczy czy krótkich filmów na YouTubie nawet nie zwrócicie na to uwagi. Z kolei matryca IPS ma znacząco większy kąt widzenia, ale za to nie oddaje tak dobrze kolorów. Na rynku dostępne są telewizory LED i QLED. Czym to się różni? W uproszczeniu te drugie są lepsze ze względu na fakt, że wyświetlają znacznie więcej kolorów i są jaśniejsze. Oczywiście kosztują nieco więcej, ale naszym zdaniem warto dopłacić i wybrać QLED.

Pilot do Smart TV

Decydując się ma Smart TV radzimy zwrócić uwagę również na pilot. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się piloty, które działają trochę jak myszka w komputerze. Po prostu celujecie pilotem w miejsce, które chcecie kliknąć lub zaznaczyć. Taki pilot ma też sterowanie głosowe. Jeżeli nie macie tej funkcji to zmuszeni jesteście przesuwać kursor na ekranie telewizora za pomocą strzałek na klawiaturze pilota. Nie jest to zbyt wygodne. Wpisywanie dłuższych nazw przy wyszukiwaniu czy ,,chodzenie'' po różnych oknach i opcjach w przypadku tradycyjnego pilota jest również bardzo uciążliwe i męczące.

Czytaj dalej