Na co zwracać uwagę przy zakupie smartfona?

1 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Sprzęt
Na co zwracać uwagę przy zakupie smartfona
Źródło: pixabay.com

Na co zwracać uwagę przy zakupie smartfona? Podpowiadamy, na które parametry powinno się zwracać uwagę wybierając telefon. Które aspekty są naszym zdaniem najważniejsze?

Dobry smartfon to telefon z odpowiednim procesorem i pamięcią RAM

Kluczowymi kwestiami przy wyborze telefonu jest porównanie procesorów urządzeń, które mamy zamiar kupić i wybranie tego najlepszego. Smartfon jest tak dobry jak dobry jest jego procesor. Dlaczego akurat ta część jest taka istotna? Bo to głównie od niej zależy szybkość działania smartfona. Im większa ilość GHz taktowania procesora, tym szybsze działanie aplikacji i przyjemniejsze korzystanie z telefonu. Z kolei ilość rdzeni wpływa na sprawność wykonywania kilku czynności na raz. Najlepiej wybierać procesory 4- lub 8-rdzeniowe, te zapewniają lepszą wydajność i funkcjonalność działania smartfona.

Smartfon z dobrym procesorem

Kolejna istotna kwestia, o której trzeba pamiętać kupując smartfon to ilość pamięci RAM. 3 GB to naszym zdaniem absolutne minimum, aby telefon działał sprawnie i się nie przycinał. Oczywiście najlepiej wybrać urządzenie dysponujące od 6 do 8 GB . Jeśli ma jeszcze więcej pamięci to tym lepiej! RAM to tak zwana pamięć chwilowa, która rejestruje to co aktualnie robimy na smartfonie. Również ma ona bardzo duży wpływ na szybkość działania aplikacji i całego systemu operacyjnego.

Smartfon powinien mieć też dobry aparat fotograficzny i dużo miejsca na dane

Następna ważna kwestia to aparat fotograficzny, a właściwie aparaty, bo zwykle jest ich kilka. Nie ważne czy planujcie robić masową ilość ciekawych fotografii czy od czasu do czasu pstrykniecie kilka fot zdjęć, powinniście mieć taki aparat, który pozwoli wam wykonywać je w dobrej jakości. Jest to też podstawa jeżeli chodzi o wideo-rozmowy. Prędzej czy później będziecie musieli nagrać film lub uwiecznić obrazek wysokiej jakości. Jeżeli wybierzecie słabe urządzenie to będziecie mieli problem ze zrobieniem wyraźnego zdjęcia. Nikt nie chce przecież oglądać rozmazanych fotografii ciekawych potraw, kwiatów czy waszego dziecka. A jeśli będziecie potrzebować zdjęć rozkładu zajęć lub innej listy, później możecie nie odczytać liter . W takich sytuacjach użytkownicy zwykle żałują, że nie dopłacili do lepszego urządzenia. Dobry aparat powinien mieć co najmniej 16-24 Mpx rozdzielczości, im więcej tym lepiej. Warto też porównać światło obiektów np. f/2, w tym przypadku im niższa wartość tym lepszy obiektyw.

Dobry aparat fotograniczny w smartfonie to podstawa

Przy wyborze smartfona powinniście zwrócić również uwagę na pojemność dysku, gdzie będziecie trzymać zdjęcia czy dokumenty. 30 GB to naszym zdaniem absolutne minimum, jeśli nie robicie zbyt dużo zdjęć, a telefonu głównie używacie do dzwonienia, Messengera czy do oglądania filmów i robienia zakupów to powinno wam wystarczyć. Jeżeli planujecie robić dużo fotografii lub potrzebujecie więcej miejsca na notatki czy pliki to warto wybrać smartfona z dyskiem o pojemności co najmniej 100 GB i to najlepiej jeszcze z możliwością obsługiwania kart microSD.

Czytaj dalej