Oficjalnie testują cyfrowe tablice rejestracyjne. To mogło stać się tylko w jednym kraju

27 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Gadżety
Cyfrowe tablice rejestracyjne
Źródło: Auto Trader

W Dubaju testowana jest kolejna technologia niedalekiej przyszłości. Zwykłe tablice rejestracyjne mają zostać w tym mieście zastąpione cyfrowymi. Jest co najmniej kilka potencjalnych korzyści płynących z tej zamiany.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich robią wiele w tym kierunku, by hasło "Dubaj – miasto przyszłości" miało jak najwięcej sensu. Jak na miejsce dla bogaczy przystało, po drogach jeżdżą tam naprawdę świetne samochody o niezwykłym wręcz wyposażeniu. Wszystkie jednak mają stare, klasyczne tablice rejestracyjne. To ma się wkrótce zmienić.

Nowe, cyfrowe tablice rejestracyjne będą miały wyświetlacze, moduły GPS i transmitery. Dzięki tym pierwszym będą mogły ostrzegać innych kierowców o wypadkach oraz policjantów o problemach (np. o tym, że samochód może być kradziony). Dzięki tym ostatnim natomiast będą mogły automatycznie informować służby ratunkowe.

digital number plates

Warto w tym miejscu przypomnieć, że już jakiś czas temu, bo 1 kwietnia 2018 roku, weszły w życie unijne przepisy wymuszające na producentach instalowanie w samochodach systemu eCall (służącego właśnie do powiadamiania służb w przypadku wypadku).

Wracając jednak do tematu, takie cyfrowe tablice rejestracyjne mają również umożliwiać wymiany informacji pomiędzy samochodami w czasie rzeczywistym. Po co? Ano po to na przykład, by zawczasu ostrzec innych uczestników ruchu przed korkiem lub właśnie wypadkiem. A to jeszcze nie koniec zalet, bo kolejna na liście jest automatyzacja pobierania np. opłat parkingowych.

Aktualnie trwają testy, dzięki którym wykryte mają zostać wszelkie problemy związane z cyfrowymi tablicami. Mają one również pomóc w ustaleniu, ile kierowcy będą musieli zapłacić za najnowszą technologię.

Czytaj dalej