To najlepszy pojazd ratunkowy na świecie! Na pokładzie ma drona i technologię z innej planety

24 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Nauka
Range Rover
Źródło: Range Rover

Zbudowany przez Special Vehicle Operations Unit – Land Rover Hero to maszyna, która powstała we współpracy z Austriackim Czerwonym Krzyżem. Jest to wielozadaniowy pojazd ratunkowy wspierany przez drona.

Samochód to Land Rover Discovery z 3-litrowym silnikiem TD6. Konstrukcja przygotowana jest do jazdy w trudnym, górskim terenie i posiada najbardziej zaawansowane systemy łączności, pomocnicze oświetlenie LED, punkty zasilania, które mogą obsługiwać różne wtyczki z różnych regionów, oraz wytrzymałą tylną podłogę z możliwością przesuwania, która może być wykorzystywana jako dodatkowa powierzchnia robocza. Bez dwóch zdań można więc stwierdzić, że jest to samochód niemal idealny do zadań w ekstremalnie ciężkich warunkach.

Najciekawsze jest jednak to, że maszyna pozwoli ratownikom zlokalizować osoby potrzebujące pomocy nawet wtedy, gdy nie będzie ich widać, ani słychać. Będzie to możliwe dzięki dronowi, który wraz z całą aparaturą ma swoje miejsce w bagażniku.

Range Rover

Jest to konkretnie ośmiowirnikowy dron, który dzięki obrazowaniu termicznemu jest w stanie wykryć pojazd z odległości prawie 1 km i ludzi z około 440 metrów. Oczywiście dostępny jest podgląd na żywo z kamery pokładowej, a dodatkowo przesyłane są dokładne współrzędne GPS pozwalające zlokalizować widoczny na ekranie obiekt.

Range Rover

Wykorzystując pierwszy na świecie samocentrujący i magnetyczny system retencyjny, dron może bezpiecznie wylądować na pokładzie, nawet gdy pojazd jest w ruchu. To bez wątpienia jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie pojazdów ratunkowych na świecie. Będzie on dzielony między austriackimi centrami szkolenia Czerwonego Krzyża w Erzberg i Wiedniu. Później zapadnie decyzja, czy zostanie wprowadzony do służby na stałe.

Range Rover

Pozostaje mieć nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie. Turyści w opałach dzięki tej maszynie będą mogli zostać szybko i sprawnie odnalezieni. A przecież nie od dziś wiadomo, że czas podczas akcji ratunkowych w trudnodostępnych regionach górskich ma kolosalne znaczenie. Zarówno dla ratowników, jak i turystów.

Czytaj dalej