Możesz zablokować swoje karty incognito w Chrome. Oto ukryte ustawienie identyfikatora twarzy

24 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Mobile
Tryb Incognito
Źródło: lidiasilva ( Shutterstock )

Google testuje nową funkcję Chrome na iPhone'a i iPada, która umożliwia blokowanie kart incognito za pomocą identyfikatora twarzy, gdy są one otwarte w tle. (Niestety ta funkcja nie jest dostępna na Androidzie - przynajmniej jeszcze nie).

Tryb incognito w Chrome uniemożliwia urządzeniu zapisywanie historii przeglądania, co może być przydatne, gdy trzeba coś potajemnie wyszukać. Jeśli jednak nie zamkniesz kart incognito za każdym razem, gdy przestaniesz używać Chrome, ktoś może łatwo otworzyć karty w tle, aby zobaczyć, czego szukałeś w Internecie. Włączając nową funkcję prywatności, możesz bezpiecznie pozostawić otwarte karty incognito w Chrome bez obawy, że ktoś sprawdzi historię Twojej aktywność w sieci.

Ta funkcja jest dostępna w stabilnej aplikacji Chrome na iOS, ale jest ukryta w menu funkcji eksperymentalnych i nie jest łatwo dostępna w ustawieniach "appki" Możliwe, że Google sprawi, że będzie to standardowa funkcja w którejś z przyszłych aktualizacji, jednak nie wiadomo kiedy i czy w ogóle to nastąpi. Oto jak ją włączyć:

- Otwórz chrome://flags w nowej karcie Chrome na iPhonie lub iPadzie.
- Użyj paska wyszukiwania, aby znaleźć „Uwierzytelnianie urządzenia w trybie incognito”.
- Ustaw flagę na "Włączone" z menu rozwijanego.
- Kliknij, by ponownie uruchomić Chrome, gdy pojawi się prośba o zapisanie i zastosowanie zmian.
- Otwórz ponownie Chrome, a następnie wybierz Ustawienia > Prywatność.
- Włącz nową opcję "Zablokuj karty incognito po zamknięciu Chrome".

Po włączeniu tej funkcji możesz pozostawić karty incognito otwarte w tle bez żadnych obaw, ponieważ każdy, kto spróbuje uzyskać dostęp do aktywnych kart incognito, będzie musiał podać pasujący identyfikator twarzy, aby je odblokować.

- Otwórz ponownie kartę incognito w tle w Chrome.
- Po wyświetleniu monitu dotknij opcji „Odblokuj za pomocą Face ID” .
- Pozwól urządzeniu wykonać skanowanie twarzy. Jeśli pasuje, Twoje karty zostaną odblokowane i możesz kontynuować przeglądanie od miejsca, w którym zostało przerwane.

Chociaż zablokowanie kart incognito uniemożliwi dostęp innym osobom, pamiętaj, że tryb incognito w Chrome nie jest trybem przeglądania anonimowego. Witryny internetowe i dostawcy usług internetowych mogą nadal śledzić wiele danych w trybie incognito, więc nie należy ich używać zamiast innych narzędzi do ochrony prywatności, takich jak blokery śledzenia i sieci VPN.

Czytaj dalej