Oto najdłuższy drogowy most morski na świecie. To istny cud inżynierii

22 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Nauka
Najdłuższy most morski na świecie
Źródło: New Scientist

Most Hongkong-Zhuhai-Makau w Chinach to niezwykłe osiągnięcie współczesnych inżynierów. Najdłuższy most morski na świecie wywołał sensację nie tylko w Chinach, ale także na arenie międzynarodowej.

55 km – tyle liczy najdłuższy most drogowy, który w 2018 otworzono w Chinach. Przeprawa łączy Hongkong, Zhuhai i Makau, i znajduje się w Delcie Rzeki Perłowej. Wcześniej - przed jego wybudowaniem przeprawa promowa zajmowała trzy godziny, zaś przejazd autostradą aż cztery. Nowa przeprawa skraca czas podróży pomiędzy tymi miastami do zaledwie 45 minut. Składa się ona z kilku mostów i tunelu. Podczas uroczystości oddania konstrukcji do użytku obecny był nawet prezydent Chińskiej republiki Ludowej, Xi Jinping.

Ogromny most za ogromne pieniądze

Koszt realizacji inwestycji miał wynieść prawie 16 mld dolarów. Ostatecznie kwota ta podskoczyła do ok. 20 mld dolarów. Budowa infrastruktury ruszyła w 2009 roku i miała zakończyć się w 2016 roku, jednak potem termin był kilkukrotnie przesuwany. Ostatecznie konstrukcja została oddana do użytku 23 października 2018 roku.

Nie dal wszystkich

Niestety przeprawa najdłuższym mostem morskim na świecie nie będzie dostępna dla wszystkich. Będą z niej mogli skorzystać jedynie prywatni kierowcy, którzy wcześniej wykupią specjalne zezwolenie. Pozostali obywatele będą mogli skorzystać z autobusów kursujących po moście.

Wytrzymała technologia

W celu budowy tego niepowtarzalnego kolosa powstał szereg niezwykle wytrzymałych pylonów oraz dwie sztuczne wyspy. Całą konstrukcję stworzono z najwytrzymalszych materiałów, tak aby sztormy i tajfuny nie stanowiły żadnego poważniejszego zagrożenia. Żywotność mostu inżynierowie odpowiedzialni za jego budowę zaplanowali na ponad 120 lat.

Czytaj dalej