Oto pierwszy na świecie kieszonkowy komputer dla graczy. Aya Neo to prawdziwy hit!

20 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Sprzęt
Aya Neo
Źródło: Aya Neo

Mamy to ogromne szczęście, że żyjemy dziś w czasach bardzo szybkiego rozwoju technologicznego. Nic więc dziwnego, że niektóre rozrywki, którym jeszcze 20 lat temu mogliśmy oddawać się tylko w domu, teraz możemy zabrać do kieszeni.

Do oglądania telewizji nie potrzeba już telewizora, do słuchania muzyki nie potrzeba już wieży hi-fi, a do grania w gry nie potrzeba już komputera. Wszystko to możemy teraz robić chociażby z poziomu smartfonu, czy przenośnej konsoli.

Urządzenia mobilne są aktualnie coraz potężniejsze pod względem specyfikacji i wydajności. Coraz częściej więc możemy pograć na nich w tytuły, które do tej pory gracze kojarzyli głównie z komputerów PC. Nikogo już nie dziwi Wiedźmin 3 i Dark Souls na Nintendo Switch, czy Don't Starve, PlayerUnknown's Battlegrounds i World of Tanks na smartfony. Co za tym idzie, wraz ze stale rosnącą dostępnością gier komputerowych na urządzeniach przenośnych, wielu graczy poszukuje odpowiedniego sprzętu, który zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie przez długie godziny. I to właśnie zagwarantować ma Aya Neo - czyli jak określa to producent - kieszonkowy komputer opracowany z myślą o graczach.

Aya Neo

Ten niezwykły i bez wątpienie wizjonerski sprzęt jest wyposażony w nowy procesor AMD Ryzen APU, wykonany w procesie 7 nm, który początkowo przeznaczony był do użytku w komputerach stacjonarnych. Aya Neo jest pierwszym urządzeniem przenośnym wyposażonym w nowy układ APU, który jest zintegrowany z procesorem graficznym o wysokiej wydajności. W pewnym sensie można uznać, że pod względem mocy i wydajności Aya Neo to przenośny komputer do gier. Oczywiście nie w jakiejś topowej specyfikacji, ale jednak.

Specyfikacja niczego sobie!


Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej samemu procesorowi. Dzięki nowemu układowi APU gracze mogą cieszyć się mocą 6-rdzeniowego "procka" AMD Ryzen 5 4500U Mobile z grafiką Radeon 4,0 GHz. Ta kombinacja zapewnia Aya Neo znakomitą szczegółowość obrazu i będzie gwarantowała płynną rozgrywkę. Sprzęt wyposażony jest w 16 GB pamięci RAM LPDDR4x i do 1 TB pamięci NVME SSD.

Aya Neo

Komputer przypomina odrobinę Nintendo Switch, a więc ma "klikalne" joysticki i D-Pad, które są optymalnie rozmieszczone, aby zapewnić płynną i wygodną rozgrywkę. Na pokładzie jest również 7-calowy ekran wielodotykowy, dwa porty USB 3.2 Gen 1 typu A, jedno HDMI, slot na kartę pamięci SD, slot na kartę pamięci microSD i złącze ethernetowe.


Wbudowana bateria litowo-jonowa zapewnia moc do 5 do 6 godzin pracy przy niskich ustawieniach. Cena urządzenia ma nie przekroczyć 1000 dolarów czyli w przeliczeniu niecałe 4000 zł.

Czytaj dalej