Oto pierwsze holograficzne wnętrze samochodu. Tak wygląda kokpit przyszłości

19 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Moto
Lexus
Źródło: Lexus

Obecnie we wnętrzach niemal wszystkich samochodów dominują ekrany. To zazwyczaj dotykowe wyświetlacze, pozwalające kontrolować działanie pojazdu i elementów jego wyposażenia. Wszystko wskazuje jednak na to, że już niebawem i one odejdą do lamusa. A to wszystko za sprawą... Lexusa.

Koncepty zazwyczaj zdecydowanie wybiegają w przyszłość. Innowacyjne rozwiązania jakie znajdujemy w concept-carach bardzo rzadko znajdują zastosowanie w późniejszych wersjach produkcyjnych. Czy podobnie będzie z propozycją Lexusa? Japoński producent chce zastąpić wyświetlacze i panele dotykowe hologramami. Odważny pomysł, ale i bardzo intrygujący.

Już dzisiaj wnętrza samochodów wyglądają zdecydowanie inaczej niż jeszcze kilka(naście) lat temu. Pokrętła, przyciski, zegary… – to wszystko coraz częściej musi ustępować miejsca wyświetlaczom i panelom dotykowym. Niektórzy producenci chcą jednak iść jeszcze dalej. Lexus pracuje nad kokpitem z hologramami.

Lexus

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to najnowsza odsłona modelu UX – będzie intrygowała i zachwycała wyglądem nie tylko na zewnątrz, ale też we wnętrzu. Typowe wyświetlacze i panele dotykowe zostaną tutaj zastąpione interaktywnymi hologramami – sterowanie systemem multimedialnym, klimatyzacją czy ustawieniami samochodu odbywać będzie się za pomocą trójwymiarowych obrazów.

Hologramy pojawią się nie tylko w centralnej konsoli. Znajdą się również w miejscu deski rozdzielczej. We wnętrzu znajdzie się także dodatkowy wyświetlacz, umieszczony po lewej stronie kierownicy. Zobaczymy na nim podgląd obrazu z kamery. A te „płetwy” po prawej, które możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej to nic innego, jak soundbar.

Lexus

Producent opisuje hologramy jako „funkcjonalny interfejs użytkownika”. Czy tak faktycznie będzie nie przekonamy się jednak w najbliższym czasie. System ma trafić do mocno odświeżonego i bardzo popularnego aktualnie modelu marki, oznaczonego jako UX. Kiedy to nastąpi? Tego niestety nie wiadomo.

Czytaj dalej