NASA postanowiła upamiętnić Czarny Dzień Niepodległości niesamowitym zdjęciem Ziemi z kosmosu

19 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Nauka
NASA
Źródło: NASA

NASA postanowiła upamiętnić Juneteenth, czyli amerykański Czarny Dzień Niepodległości. Agencja udostępniła z tej okazji niesamowite zdjęcie zrobione z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Juneteenth to najstarsze w całym kraju obchody zakończenia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Dokładnie 19 czerwca w Galveston w Teksasie w 1865 r., prawie dziewięć dekad po utworzeniu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i ponad dwa lata po tym, jak prezydent Lincoln podpisał Proklamację Emancypacji — Afroamerykanie w końcu otrzymali wiadomość, że są wolni.

Dzisiaj Juneteenth upamiętnia wolność Afroamerykanów i przypomina o ich osiągnięciach oraz wkładzie w budowanie potęgi Stanów Zjednoczonych. Jest to dzień, tydzień, a w niektórych regionach USA nawet miesiąc, naznaczony uroczystościami, piknikami i spotkaniami rodzinnymi. To czas refleksji i radości. To również czas oceny, samodoskonalenia i planowania przyszłości. Jego rosnąca popularność oznacza poziom dojrzałości Amerykanów. W miastach w całym kraju ludzie wszystkich ras, narodowości i religii łączą się, aby upamiętnić moment, który ukształtował i nadal wpływa na całe społeczeństwo.

Jak się okazało, o Juneteenth nie zapomniała również Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. NASA z okazji bardzo ważnego dla Afroamerykanów święta postanowiła uczcić je niesamowitym zdjęciem z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fotografia nie jest wprawdzie nowa, bo pochodzi z 2013 r., ale jej przekaz jest jak najbardziej aktualny. Na zdjęciu znajduje się większość obszarów metropolitalnych Teksasu. W prawym dolnym rogu znajduje się wspomniane na początku Galveston - miejsce, w którym wszystko się zaczęło. Trzeba przyznać, że fotografia wykonana przez astronautów prawie dekadę temu nadal robi piorunujące wrażenie.

NASA

Czytaj dalej