Baldur's Gate 3 z mocnym opóźnieniem! Czy ta gra w ogóle się ukaże?

19 Czerwiec 2021 | Maciej Jędrusik | Gry
Baldur's Gate III
Źródło: Geekportal

Obydwie dotychczasowe odsłony serii Baldur's Gate to niewątpliwie gry, które wyznaczyły nową jakoś komputerowych gier fabularnych, opartych na zasadach drugiej edycji gry Dungeons & Dragons. Nic więc dziwnego, że od 20 lat gracze z utęsknieniem czekają na powrót do Zapomnianych Krain i nową odsłonę kultowego RPG-a.

Pierwsza część "Wrót Baldura" stworzona przez BioWare została wydana przez Interplay 23 grudnia 1998 roku, w Polsce swoją premierę gra miała dokładnie 24 maja w 1999 roku. Wspaniała lokalizacja za którą odpowiadał CD Projekt, wciągający jak bagno świat Zapomnianych Krain, mechanika gry osadzona na zasadach Advanced Dungeons & Dragons i fantastyczna jak na tamte czasy oprawa audio-wizualna sprawiły, że miliony graczy na całym świecie na długie tygodnie zasiadło przed komputerami, aby zgłębić tajemnice Wybrzeża Mieczy, szukając przy tym przygód, chwały i sławy.

Pamiętam dokładnie moment, kiedy sam pokonałem głównego antagonistę - Sarevoka i ubolewałem nad tym, że moja podróż po Zapomnianych Krainach dobiegła końca. Wprawdzie wydane w 1999 roku rozszerzenie Opowieści z Wybrzeża Mieczy wniosło do gry odrobinę świeżości, ale jednak było bardzo krótkie a fabuła nie wciągała aż tak mocno, jak "podstawka". Dopiero debiutujący w 2000 roku pełnoprawny sequel - Baldur’s Gate II: Cienie Amn pozwolił zatrzymać się w tym niesamowitym świecie fantasy na dłużej.

Od tego jednak momentu minęło już 21 lat, a gracze dalej nie doczekali się trzeciej edycji Baldur's Gate. Nadzieję w serca najwierniejszych fanów serii wlało przedsiębiorstwo Larian Studios, które 6 czerwca 2019 zapowiedziano trzecią część kultowej gry. Co więcej, już 27 lutego 2020 w czasie targów PAX East zaprezentowany został obszerny gameplay, który wyglądał na prawdę bardzo dobrze. Niestety jednak na tym się skończyło. I co gorsza wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie Baldur's Gate III się nie doczekamy.

Swen Vincke, założyciel wspomnianego wyżej Larian Studios w rozmowie z redakcją GameSpot, potwierdził, że nie ma szans na premierę Baldur's Gate 3 w 2021 roku. Zespół „naprawdę stara się”, by produkcja została ukończona i wydana w przyszłym roku. Gracze mogą zapoznać się z Baldur's Gate 3 w ramach tzw. Wczesnego Dostępu, ale trudno tak naprawdę powiedzieć, kiedy możemy liczyć na pełną premierę. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej jeśli chodzi o wydanie gry na konsole. Od dawna bowiem wiadomo, że Baldur's Gate 3 ma trafić na PlayStation 5 i Xboksa Series X|S, jednak konkrety w tym temacie poznamy dopiero po wydaniu gry na PC.

Czytaj dalej